Ztráty a návraty Michala Prokopa

Rubrika:  Novinky, publikováno: 09.10.2020

Koho nakladatelství Galén naladilo na sklonku letních prázdnin ohlédnutím Luboše Andršta Ještě hraju vestoje, určitě uvítá další z avízovaných vzpomínkových publikací českých hudebníků, kterou bude koncem října rozsáhlý bilanční rozhovor s Michalem Prokopem Ztráty a návraty. Název vzpomínek legendárního rockera přesně vystihuje. Publicista Michal Bystrov se s ním setkával bezmála dva roky. Vznikla tak kniha, která podrobně mapuje hudebníkův osobní i umělecký život. Nechybí pohled na Prokopovo desetileté působení v politice i moderování televizního pořadu Krásný ztráty. Stěžejní však zůstávají muzika a lidé kolem ní.

Knižní rozhovor opisuje obdivuhodný oblouk od anglicky zpívaného debutového alba Blues In Soul (1969) přes spolupráci s Josefem Kainarem na desce Město Er (1971) a přes léta tápání v „popíku“ až ke šťastnému objevu té pravé pěvecké polohy. Uprostřed šedivého husákovského Československa se v roce 1984 zrodil „nový“ Michal Prokop, jehož písně plné městské lyriky zlidověly. Tisíce návštěvníků jeho koncertů s ním dodnes zpívají nejen Blues o spolykaných slovech neboli „Funebráky“ nebo Bitvu o Karlův most, ale i další hity, které zalezly pod kůži několika generacím posluchačů.

Knihu v grafické úpravě Karla Halouna a Luďka Kubíka otevírá předmluva Jiřího Černého. Najdeme zde i komentáře Prokopových kolegů, kompletní diskografii, řadu fotografií i dobových dokumentů. Michal Prokop ji uzavírá stručně: „Měl jsem v životě asi kliku, protože až na několik smolných let se mi podařilo pracovat v profesi, která je zároveň mým koníčkem, a potkal jsem úžasné lidi.“ Co dodat? Kniha je vázaná, má 256 stran a doporučenou cenu 400 Kč.

Bystrov_Michal Prokop Ztráty a návraty_WEB-G

red, repro Galén

(Navštíveno 212krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články