Zemřel vynikající zpěvák a klávesista Oldřich Veselý

Rubrika:  Novinky, publikováno: 17.01.2018

Ve středu 17. ledna zemřel ve věku šedesáti devíti let brněnský rodák Oldřich Veselý, když prohrál svůj dlouhý boj s rakovinou. Nejdéle si jméno vynikajícího zpěváka, klávesisty i skladatele spojujeme s domácími Synkopami (61), z jejichž repertoáru můžeme zmínit trvalky s Veselého hudbou jako Válka je vůl, Zelený lučištník a Černý racek, i když první hitovku nepsal ještě jako člen skupiny. Původní profesí textilní výtvarník hrál na přelomu 60. a 70. let v Brně s jinou artrockovou skupinou Great Music Factory, kterou v roce 1969 založil.

Důležitou muzikantskou kapitolou bylo v letech 1976-1980 působení v legendárním M. Efektu, kde zažil jak éru „federální superskupiny“ s baskytaristou Fedorem Frešem, tak následující obsazení se dvěma klávesisty i sólovými zpěváky, kdy měl v Leškovi Semelkovi konkurenci i skladatelskou. Alba Svitanie (1977) a Svět hledačů (1979) patří k tomu nejlepšímu, co v bývalém Československu tou dobou let vzniklo. Z první desky si snad každý vybaví Veselého nádhernou úpravu moravské lidové Ej, padá, padá rosenka, na druhém albu si Oldřich porozuměl s rockovou poezií textaře Pavla Vrby natolik, že jejich spolupráce pokračovala i v 80. letech po jeho návratu do (tehdy jen) Synkop.

V 90. letech se Oldřich Veselý věnoval hlavně scénické hudbě. V novém miléniu se už vracel na pódia nejenom při výročních koncertech svých bývalých skupin, ale od roku 2002 hostoval se skupinou U nás se svítí, která se v roce 2005, kdy se stal jejím členem, přejmenovala na E-band a nahrála jediné album Restart (2011). S Oldou Veselým jsme byli naposledy v kontaktu v listopadu, když přispěl do Rock History speciálu o Radimu Hladíkovi, který vyšel 13. prosince v den nedožitých jedenasedmdesátých narozenin našeho legendárního kytaristy, dlouhou vzpomínkou. Nezbývá než se smutkem konstatovat, že ze čtyřčlenného obsazení Světa hledačů už na zemi zůstává jen Lešek Semelka.

Pavel Víšek

(Navštíveno 1 673krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články