Zemřel stavitel zvukových stěn Phil Spector

Rubrika:  Novinky, publikováno: 17.01.2021

Legendární hudební producent Phil Spector zemřel 16. ledna ve věku 81 let při výkonu trestu, který si odpykával za vraždu herečky Lany Clarkson. Informovala o tom vězeňská služba státu Kalifornie. Podle zpravodajského serveru TMZ šlo o komplikace spojené s onemocněním covid-19.

Phil Spector se narodil 26. prosince 1940 v New Yorku. V roce 1958 založil vokální trio Teddy Bears, které uvedl první zlatý singl To Know Him Is To Love Him, bodující v první desítce hitparády. Přes velký úspěch však skupina do roka skončila, ale Spectorova hvězdná kariéra vlastně teprve začínala. Základy studiové práce dostal ve Phoenixu od producentů Lee Hazelwooda a Lestera Silla, aby následně ve společnosti Atlantic Records absolvoval skoro “baťovské kolečko”, protože si vyzkoušel obchod, produkci i role skladatele a interpreta. Brzy se však se Sillem osamostatnili a v roce 1961 založili vydavatelství Philles Records, které mělo v 60. letech v katalogu řadu hitů se skupinami The Ronettes, The Crystals a dalšími hvězdami, jež bodovaly v zámořské Top 20. Byla to hlavně zásluha prvního opravdového producenta v historii pop music Phila Spectora a jeho proslulé “wall of sound”. Aby dokázal zprodukovat velké hity, kterým říkal „malé symfonie pro děti,“ používal bezpočet overdubbingů, tedy postupně vrstvenných partů kytar, klavíru, bicích a dalších perkusí, i početná obsazení. Jestli ve zlaté éře Elvise Presleyho stačilo do studia pozvat pár muzikantů, excentrický producent běžně potřeboval několik desítek hráčů.

I když nejúspěšnější část Spectorovy kariéry skončila v 60. letech, jeho postupy ovlivnily mj. Beach Boys nebo The Beatles. Nemluvě o tom, že později spolupracoval na řadě “majstrštyků” s natolik rozdílnými interprety, jakými byli třeba George Harrison (All Things Must Past, 1970), Leonard Cohen (Death Of A Ladies‘ Man, 1977) nebo punkoví The Ramones (End Of The Century, 1980). Excentrický producent byl také vzorem Bennyho Anderssona, Björna Ulvaeuse a jejich dvorního zvukaře Mickeho Tretowa, kterým vděčila za charakteristický zvuk švédská ABBA. Další inspirace bychom nalezli mj. u psychedelických klasiků Grateful Dead, ale i u britské kytarovky My Bloody Valentine. Phil Spector byl v roce 1989 uveden do Rock’n’rollové síně slávy plným právem.

Odvrácenou tváří Phila Spectora byl jeho osobní život. Ve vstupní hale jeho domu v Los Angeles došlo 3. února 2003 k vraždě tehdy čtyřicetileté blonďaté herečky Lany Clarkson. Soud se táhl pět let a o tom, že se slavný producent dopustil vraždy druhého stupně, rozhodla porota až po třiceti hodinách jednání. Zatímco obhajoba tvrdila, že se herečka střelila do úst sama kvůli depresím ze své zpackané kariéře ve filmu, podle verdiktu prokurátora ji Spector zabil v afektu: přitížilo mu, že ženy ohrožoval už dříve a za manipulaci se střelnými zbraněmi byl už dříve dvakrát souzen. Celkový trest odnětí svobody na 19 let (k patnácti letům za vraždu přibyly další čtyři za nedovolené držení zbraně) mnozí považovali za doživotí a nemýlili se.

Pavel Víšek

(Navštíveno 109krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články