Zemřel Peter Rüchel, zakladatel legendárního Rockpalastu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 21.02.2019

Ve věku 82 let zemřel v úterý 20. února duchovní otec a dlouholetý dramaturg televezního pořadu Rockpalast Peter Rüchel.

Rockpalast vznikl v redakci WDR (Westdeutscher Rundfunk) již v roce 1974, jeho vysílání pokračuje dodnes a za dobu své existence představil velkou množinu vycházejících i stávajících hudebních hvězd nejrůznějších žánrů. Tento pořad je považován za předobraz pozdějších live hudebních TV přenosů rockové scény. Jeho zakladatelem byl Peter Rüchel, rodilý Berlíňan a původně dramaturg vysílání pro mládež WDR: pořad vymyslel společně se svým tehdejším kolegou Christianem Wagnerem.

Peter Rüchel měl „čich“ na vycházející“ aktuální hvězdy a představil kontinentu i umělce, kteří byli teprve na začátku své hvězdné kariéry.

Mezi hudebníky pohybujícími se na tuzemské scéně 70. a 80. let byste našli nejednoho pamětníka a fanouška. Z jejich úst by jistě zazněla chvála i velké poděkování, protože díky Rockpalastu měli možnost (zde „za železnou zdí“) zhlédnout živě v přímém přenosu (či později v nepříliš kvalitním záznamu na VHS) jak „klasiky“ (Patti Smith, The Who či „emigrantku z NDR“ Ninu Hagen), tak tehdy aktuální novinky (The Police, U2, The Smiths, The Cure, Big Country atd.) atd. Jezdilo se na jih či na západ republiky, kde bylo možné sledovat německou televizi.

Dramaturgie pořadu se měnila aktuálně podle vývoje hudební scény, takže v 90. letech a později vybírala do přenosů aktuální jména (Red Hot Chili Peppers, L7, The Smashing Pumpkins, Kula Shaker, Therapy?, Marilyn Manson, Deftones, Kings of Leon, Enter Shikari atd.).

Odkaz na článek o úmrtí Petera Rüchela, seznam účinkujících v Rockpalastu na Wikipedii a několik zajímavých odkazů na YouTube, kde máme dnes samozřejmě možnost zhlédnout většinu nejslavnějších přenosů:

Patti Smith (1979)

The Police (1980)

The Cure (1983)

Echo & The Bunnymen (1983)

The Smiths (1984)

Big Country (1986)

(Navštíveno 297krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články