Zemřel Ivan Král

Rubrika:  Novinky, publikováno: 03.02.2020

V neděli 2. února zemřel v Michiganu ve věku 71 let pražský rodák Ivan Král, který v sedmdesátých letech 20. století proslul jako baskytarista Patti Smith Group, krátce hrál také v Blondie a skupině Johna Calea. Na počátku další dekády byl členem skupiny Iggyho Popa. V USA žil od roku 1966, měl to štěstí, že s rodiči a bratrem Pavlem zůstali v New Yorku, kde Ivanův otec pracoval pro ČTK. Autorsky se Ivan podílel na řadě skladeb pro Patti Smith v čele s trvalkou Dancing Barefoot, s Popem společně podepsali jiný hit Bang Bang, který později nahrál i David Bowie.

V devadesátých letech se Ivan Král často vracel do České republiky, kde mu počínaje albem Nostalgia (1995) vyšla řada sólovek. V půli cesty zůstal jen pokus o „anonymní“ superskupinu Alias (tak trochu pod vlivem Travelling Wilburys) s Ivanem Hlasem, Davidem Kollerem a Karlem Šůchou, po níž zbylo nepříliš úspěšné eponymní album z roku 1997. Naopak za soundtrack Cabriolet (2001) ke stejnojmennému filmu Marcela Bystroně byl nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší hudba. Posledním studiovým albem Ivana Krále tak zůstane “posmrtné” Smile, jehož vydání 14. února 2020 u české pobočky Warner Music se už, žel, nedočkal.

Pavel Víšek

(Navštíveno 789krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články

  • Valdimír Vojcík

    …zbytečných slov netřeba.Není jiného českého muzikanta dosahujícího,co se světové proslulosti týká,srovnatelné úrovně jako byl Ivan Král.A týká se to i jeho mimořádného člověčenství.A bohužel opět platí,ti po všech stránkách skvělí lidé odcházejí,ti z druhé “strany” zůstávají.A netýká se to bohužel jenom muziky.