Z hvězdy YouTube metalovým králem? V Norsku nic nemožného

Rubrika:  Novinky, publikováno: 09.06.2016

Mezi největší chlouby norského pobřežního městečka Sandefjord patří zejména spousta historických památek z vikinského období. Z malého, zhruba pětačtyřicetitisícového městečka ale pochází i Per Fredrik Asly, momentálně největší hvězda YouTube v Norsku.

Asly, známý pod přezdívkou PelleK, je devětadvacetiletý metalový zpěvák a hudebník, který vedle tvoření své vlastní muziky natáčí předělávky popových hitů a skladeb z japonských animé, to vše v patřičné metalové úpravě. Aslymu se natolik daří, že se může pochlubit už 1,5 milionem odběratelů! Zatímco jiní hudebníci, kteří se takto zabývají „coverováním“ známých hitů, často jen vezmou do ruky kytaru a vytvoří akustickou podobu písně, Asly používá bicí, kytary, baskytaru, klavír a v první řadě svůj univerzální hlas. 

Videa začal natáčet již v roce 2007, tehdy ale ještě zdaleka netušil, že by se tento koníček mohl stát jeho denním chlebem. „Tenkrát lidi netočili videa pro YouTube, ale pro MTV,“ říká zpěvák a dále popisuje své začátky: „Nikoho má videa zprvu nezajímala, protože byla dost průměrná.“ Později se stal členem britských DAMNATION ANGELS, se kterými koncertoval a natáčel desky se symfonickým metalem.

Po čase se opět začal věnovat svému sólovému počínání, úspěch na YouTube se ale stále ne a ne dostavit. Asly místo toho, aby se honil za slávou, začal pracovat na svém zpěvu, kterému věnoval až deset hodin denně. „Po dvou letech jsem dokázal zpívat výš i níž než lidé z metalového prostředí, ke kterým jsem vzhlížel,“ vysvětluje. Odběratelů na YouTube začalo přibývat, ale stále to nebylo dost na to, aby se tím mohl člověk živit. Nějakou dobu pracoval jako řadový zaměstnanec jedné lokální firmy, která však zbankrotovala a Asly skončil bez práce. Naskytla se mu tak příležitost věnovat se svému YouTube kanálu dvanáct až šestnáct hodin denně. Úspěch se nakonec dostavil a hudební si vybudoval slušnou fanouškovskou základnu, která v sobě sdružuje metalisty a milovníky animé.

 

Asly alias PelleK je šťastný za každého svého diváka, neignoruje ani takzvané hatery: „Mí fanoušci skutečně pomáhají utvářet to, čím jsem a co dělám. Pokud dostanu negativní komentář, snažím se z něj poučit. I proto jsem toho tolik udělal, protože jsem se hodně přiučil a hodně toho změnil.“ 

Vedle své práce s YouTube, která nadále zůstává jeho prioritou, získal i roli ve filmu Creators: The Past po boku Gérarda Depardieu a Williama Schatnera. Navíc právě vydal své nejnovější album A Marvelous Method Of Reclusion, které se liší od jeho typických záležitostí z YouTube a pyšní se vysokou kvalitou a nákladnou produkcí. „Nenatočil jsem tuhle desku, abych na ní vydělal miliony dolarů. To bych metalový žánr opustil už před lety. Natočil jsem ji, protože to pro mě opravdu něco znamená. Skutečnost, že vy za něj chcete zaplatit, mi naznačuje, že stejně tak i pro vás tohle album znamená víc než peníze,“ vzkázal Asly těm, jež si desku předobjednali. 

Petr Adamík

(Navštíveno 246krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články