Vyšly vinylové reedice letitých nahrávek skupin N.V.Ú. a Telex

Rubrika:  Novinky, publikováno: 20.02.2023

Chvályhodná snaha dostat do znovu módní podoby klasické LP desky i počiny, které svého času vyšly už „jen“ na CD a MC, protože vinylům (koho by tenkrát napadlo, že toliko přechodně) odzvonilo, neutuchá. Týká se to i tuzemského punk rocku. Vydavatelství Black Point music a PHR Records právě ve vzájemné spolupráci vyrukovala se dvěma za pozornost stojícími počiny tohoto ražení.

Prvním je LP reedice prvního oficiálního alba východočeských N.V.Ú. 14 dní. Skupina, jejíž název znamenal zkratku sousloví Nepřichází v úvahu, vznikla v Novém Bydžově už v polovině 80. let, ale původně se jmenovala Manichinace a pak Kmitací adaptér. Jako N.V.Ú. působí od roku 1988 a na tehdejší domácí punkrockové scéně se vymykala mj. klávesami ve svém obsazení a tím, že zpočátku po vizuální stránce nevyznávala obvyklou punkovou image. Obojí se však postupně změnilo… Než na sklonku roku 1993 N.V.Ú. nastoupili do studia natočit svoji albovou prvotinu, zrealizovali tři demokazety: …že je magor! (1988–1989), Obchází mě dokola (1990) a Tak jsme došli… (1991). CD 14 dní vyšlo na jaře 1994 a obsahovalo 15 skladeb – současná reedice je z časových důvodů zkrácena o tři z nich. Původní obal s využitím grafiky renomovaného výtvarníka a dlouholetého zpěváka N.V.Ú. Štěpána Málka (dnes je frontmanem „odštěpenecké“ formace !V.V.Ú.) byl pro LP adaptován, ale v podstatě nezměněn; nahrávka prošla jemným remasteringem.

Ještě o chloupek starší kořeny než N.V.Ú. má strakonická kapela Telex, která vznikla již v roce 1984 pod názvem Novodur. Její záslužnou činnost, spočívající v šíření punkové osvěty po jihočeském venkově, samozřejmě zaregistrovaly tehdejší dohližitelské orgány a soubor si nakonec vysloužil zákaz. Vyřešil ho obligátně – přejmenováním. Jenže i nástupnický Armavir byl po velice krátkém čase pomyslně „postaven mimo zákon“, a na scénu tak nastoupil Telex. Ten kupodivu odolal tlaku úřadů až do konce komunistického režimu a nedlouho po listopadu 1989 uzavřel svoji činnost sám. Ve srovnání s Novodurem byl Telex hudebně nabroušenější, do jisté míry už opouštěl tradiční punkrockové vody a směřoval do jedovatě nekompromisního hardcoru. V roce 1996 se po letech odmlky sešel, aby natočil jakési „best of“ ze svého repertoáru a podnikl krátkodobý comeback (který koncertně ještě několikrát, ale pořád vyloženě „svátečně“, zopakoval). CD Punk Radio se nyní tedy také dočkalo své vinylové formy, pochopitelně i v tomto případě náležitě zvukově vymazlené.

Petr Korál, repro Black Point music

nvu-LP

TELEX-LP

(Navštíveno 78krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články