Vychází živé dvojalbum Hradišťanu a Javory Beatu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 20.05.2022

Dvojalbum Společný koncert, které dnes vychází na 2CD u Indies Scope, obsahuje tři desítky písní tak známých, že řada z nich už zlidověla. Jedná se o záznam společného vystoupení Hradišťanu a Javory Beatu, jejichž repertoár má mnoho společného nejen hudebně, ale i svojí poetikou.

Není třeba zdůrazňovat, že jak Hradišťan s Jiřím Pavlicou, tak i Hana a Petr Ulrychovi a “jejich” Javory Beat patří mezi stálice české hudební scény. Vzájemně je spojuje charakter a obsah písní, jejich melodika či inspirační zdroje, a v neposlední řadě také lidský aspekt – vlídný a upřímný přístup k posluchačům. Navíc Jiří Pavlica, který stojí v čele Hradišťanu, byl také nějaký čas členem Javorů, jak ostatně zmiňuje v úvodním slovu k albu: „Poprvé jsme se s Petrem setkali ve skupině Javory už koncem 70. let minulého století.  Pak jsme se vydali každý svou vlastní cestou hledání a objevování, cestou autorské tvorby a usilování o originální výpověď, která se na jedné straně silně inspirovala kořeny zejména moravské tradiční hudební kultury a na druhé straně chtěla rezonovat se současným světem. Možná už tenkrát zde byly počátky toho, čemu se později začalo říkat world music.”

Není překvapením, že soubory připravily sérii společných koncertů, ale především to, že se tak stalo až nyní. Pro tuto příležitost vznikl speciální program, kde hlavní a nejzajímavější částí koncertů tvoří písně interpretované oběma kapelami společně. Nahrávka na 2CD pochází z jednoho z mnoha koncertů, jež se uskutečnily v posledních dvou letech – konkrétně 21. listopadu 2021 v Domě kultury v Kroměříži. Rezonují zde písně, které se během let nezávisle na sobě staly hity a naplnily repertoár obou kapel – Ideál, Zvláštní znamení, Modlitba za vodu, Javory, Krátký popis léta či Modlitba. Tyto, ale i další písně mají však daleko širší vyznění. Dotýkají se duše člověka, jeho tužeb i snah o harmonii v nás i kolem nás.

spolecny-koncert-2cd-front

red, foto Indies Scope

(Navštíveno 92krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články