Víkendový program na Hellfestu byl doslova peklem

Rubrika:  Live / Novinky, publikováno: 21.06.2017

Víkendový program francouzského festivalu Hellfest přinesl ještě větší hvězdy a hlavně náročnější podmínky pro návštěvníky než páteční rozjezd. To největší polední parno museli překousnout rockoví veteráni, kteří se již pár let sdružují ve formaci THE DEAD DAISIES. Do podobné kategorie bychom mohli začlenit i Phila Campbella, který po dlouhé kariéře v MOTÖRHEAD nyní obráží svět se svými syny ve formaci PHIL CAMPBELL & THE BASTARD SONS. Není proto divu, že mnozí návštěvníci hledali chládek a talenty v uzavřených areálech typu Valley stage kde sice příšerně nahlas, ale zato bravurně, hráli MONKEY 3.

Teploty dále rostly, prachu bylo stále více a do toho řady, řady, řady! Mám za sebou několik mezinárodních festivalů (Graspop, Sonisphere Madrid, Rock Im Park) a nejrůznější české akce, ale něco takového jsem ještě nezažil. Jeden opravdu žasne, že si to někdo dokáže užít, když člověk čeká desítky a desítky minut na občerstvení, stejně dlouho na toaletu a nakonec si proráží cestu extrémně hustým davem. Nemluvě o řadě na oficiální merchandising, která v mém případě trvala necelé dvě hodiny. Není divu, že počet kolapsů byl ještě větší než první den, protože v řadách na vodu se dalo strávit neméně času než na cokoliv jiného.

Američtí STEEL PANTHER jsou však důvodem veškeré nepříjemnosti přehlížet. Svou kvalitní „parodií“ na hair metal osmdesátých let přilákali především dámské osazenstvo, které se neváhalo odhalovat. Člověk ani nestíhal sledovat, kde všude v publiku se objevila na něčích ramenou topless dívka. Když pak kapela spustila oblíbený hit 17 Girls in a Row, bylo mnohdy na co koukat i na pódiu, protože muzikanti pozvali hned několik slečen z davu.

Jinou formu ženské krásy brzy předvedla hezky v chládku ve Valley CHELSEA WOLFE se svou masivní, avšak ambientní show. Následný večerní program vyžadoval nutnou dávku energie a chuť přebíhat mezi pódii. Zatímco v jednom stanu rozjeli svou show SOILWORK, jen o dvacet minut později na hlavním pódiu spustili SAXON. Člověk by se musel rozkrájet, aby zvládal stihnout následné ALCEST, AIRBOURNE, PAIN OF SALVATION, PRIMUS nebo APOCALYPTICU. Vše na jiných místech a velice často se kapely časově kryly. Pochopitelně největším trhákem sobotního dne byli AEROSMITH, kteří bez ohledu na svůj věk předvedli naprosto strhující show. Joe Perry a především Steven Tyler ohromovali svými výkony a na finální Dream On si oba vylezli na ikonické bílé piano.

Nedělní program během dalšího pekelně horkého dne táhli na hlavních pódiích především BLACK STAR RIDERS, A DAY TO REMEMBER a DEVILDRIVER, kteří spustili doslova písečnou bouři poté, co fanoušky vyhecovali k masivním mosh pitům. Neméně nadšené ovace sklidili i následní ALTER BRIDGE, u kterých bylo možné zahlédnout i několik vozíčkářů, kteří si užívali crowd surfing. Výkonnostně nebylo co vytýkat, protože stejně kvalitní show předvedli jen pár dní předtím v Praze a dle videozáznamů i na mnoha dalších elitních festivalech po Evropě. Když už jsme u těch video záznamů, pořadatelé přišli na zajímavé řešení problému natáčení koncertů na mobily. Stačí pustit hadice s vodou a kropit fanoušky i s jejich mobilními telefony.

Jedním z největších trháků posledního dne bylo hvězdné uskupení PROPHETS OF RAGE, složené z členů RAGE AGAINST THE MACHINE, kde pozice zpěváků zastávají Chuck D z PUBLIC ENEMY a B-Real z CYPRESS HILL. Není nutné dodávat, že už tak divoké vystoupení dosáhlo naprostého šílenství během závěrečné Killing In The Name.

Mnohé neinformované diváky jistě zaskočila výměna zpěváka u Amerických FIVE FINGER DEATH PUNCH. Nicméně, zaskakující Tommy Vext svou roli zvládl nadmíru dobře. Nedaleký stan Temple následně hostil black metalovou ikonu EMPEROR. Přestože se kapela může těšit na roli headlinera festivalu Brutal Assault, tady je sledovalo neobvykle řídké publikum.

Aktuální žánrový směr LINKIN PARK se nijak negativně neprojevil na počtu jejich fanoušků jak před, tak během vystoupení. Již v průběhu poledních pařáků bylo možné narazit na diváky, kteří se krčili v prvních řadách pod vrstvou mikin, klobouků a také s čerstvými tetováními, vše s logem kapely. Během téměř dvouhodinové show předvedli i řadu známých hitů. Oproti tomu američtí THE DILLINGER ESCAPE PLAN se zde předvedli možná naposled, protože kapela na hodně dlouhou dobu končí. Na druhou stranu PERTURBATOR, který hrál současně ve stanu Temple, se může těšit na zajímavou budoucnost, protože jeho temně elektronický set láká stále větší davy, i když končil až po druhé ranní.

Uvidíme se za rok? Možná, ale ideálně za jiných klimatických podmínek.

Text: Dan Sywala, foto: Anna Pospíšilová

 

 

(Navštíveno 282krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články