Victor Bailey a Leon Russell - listopadové hudební ztráty

Rubrika:  Novinky, publikováno: 15.11.2016

Minulý týden se uzavřely životní dráhy dvou osobností. V pátek 11. listopadu zemřel v pouhých padesáti šesti letech vynikající baskytarista Victor Bailey, který v roce 1982 vystřídal v jazzrockových Weather Report nástrojového kolegu Jaca Pastoria.

Sólově debutoval albem Bottom’s Up (1989), k sedmému Slippin’ ’n’ Trippin’ (2010) už nepřidal další. Ve studiu i na koncertech hrával s jazzovou smetánkou, zmínit lze namátkou Sonnyho Rollinse, Michaela Breckera a Larryho Coryella. Dlouho trpěl neuropatií, ale jeho zdravotní stav se začal výrazně zhoršovat loni, kdy porucha nervového systému zasáhla i horní části těla.

 

Pouze o dva dny Baileyho přežil klávesista, kytarista a zpěvák Leon Russell, spojovaný hlavně s americkými tradičními žánry, který zemřel ve spánku v seniorském věku sedmdesáti čtyř let. Ve čtrnácti začínal ve skupině The Starlighters, kde byl jeho spoluhráčem kytarový solitér JJ Cale.

V sólové diskografii nashromáždil přes tři desítky alb a měl pověst vyhledávaného sidemana, který spolupracoval mezi jinými s Erikem Claptonem, Rayem Charlesem nebo Joem Cockerem, jemuž v roce 1970 pomáhal zorganizovat slavné turné Mad Dogs And Englishmen. S velkým ohlasem se setkalo album The Union (2010), jež nahrál v duu s Eltonem Johnem. Studiovou tečkou se stala předloni sólovka s příznačným názvem Life Journey.

Pavel Víšek

(Navštíveno 263krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články