Veronika Vítová: Hudba je jako průhledný svět

Rubrika:  Novinky, publikováno: 09.10.2020

Zpěvačka a písničkářka Veronika Vítová, jež byla u zrodu vokálního sexteta Skety, dnes vydává sólový debut Průhledný svět. Deska obsahuje vesměs její autorské skladby, na jejichž aranžmá participovali kolega ze Sket Petr Wajsar, saxofonista (a Veroničin manžel) Petr Kalfus, jeho anglický nástrojový kolega Andy Schofield nebo trombonista Jan Jirucha. „Konečně přišel čas na mou autorskou tvorbu. Ke spolupráci jsem oslovila ty nejlepší muzikanty své generace, kteří jsou mi blízcí nejen hudbou, ale i srdcem. Doufám, že se mi podařilo do ní vtisknout to nejlepší ze mě,“ přibližuje vznik alba Veronika Vítová.

Zpěvačka s širokým záběrem, jež působí mj. v souboru Musica malinconica, profilovaném na hudbu renesance a raného baroka, pojala svou sólovou prvotinu originálně a nenechala se omezovat stylovými mantinely. Devět skladeb na albu inspirovaly různé básně a texty, ale i domácí folklór, což jen potvrzuje videoklip k písni Honilo dívča kravy. „Tato lidová píseň a její zpracování se žánrově úplně vymyká tomu, co ode mě lidi asi čekají. Vybrala jsem si ji z lásky k české a slovenské lidové hudbě – mám totiž silné kořeny na Slovensku – a když už žiju v Čechách, nechci chodit pro inspiraci daleko.“

Na albu Průhledný svět se muzikantsky podíleli slovenský kytarista Vlado Mikláš, který zde hraje i na cimbál, německý pianista Thilo Seevers, baskytarista Rasťo Uhrík, bubeník Martin Kopřiva, hráč na perkuse Oliver Lipenský, saxofonista Petr Kalfus, a dále také dechová sekce i multižánrový smyčcový Unique Quartet. A jak vznikl název debutového alba? „Hudba je jako průhledný svět, který nevidíme, ale přitom je všude okolo nás a v nás, a prostupuje všemi našimi smysly. Nechte se vtáhnout do tohoto světa tak, jak ho vidím a cítím já, a poslouchejte jeho neviditelný obraz,“ vysvětluje zpěvačka.

red, foto Kateřina Bibrlíková

(Navštíveno 56krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články