Vědci pojmenovali korýše po Pink Floyd

Rubrika:  Novinky, publikováno: 16.04.2017

Většina lidí nemá to štěstí, aby po nich vědci pojmenovali nějakého živočicha. Jinak jsou na tom slavní muzikanti, jejichž jmenovci se to ve zvířecí říši jenom hemží. Zatím posledním přírůstkem do světa hudební fauny je korýš, který nese latinský název Synalpheus pinkfloydi. Toto jméno si vysloužil podle růžové barvy svého jediného klepeta. Zajímavostí je, že v Tichomoří žijící tvor dokáže zabíjet pomocí zvuku. Rychlé cvakání jeho klepeta může dosáhnout až 210 decibelů, což je dost na usmrcení menších ryb, které se nacházejí poblíž. Server NPR.org v této souvislosti připomíná legendu, podle níž při jednom dávném londýnském koncertu Pink Floyd zemřely v důsledku hlasité hudební produkce ryby v nedalekém rybníku.

Biolog Sammy DeGrave z Muzea historie přírody Oxfordské univerzity, který Synalpheus pinkfloydi objevil a pojmenoval, se ale dušuje, že výše zmíněnou historku do nedávna vůbec neslyšel. Navíc je velmi nepravděpodobné, že by ryby skutečně zabily decibely produkované kapelou. Daleko pravděpodobnější je varianta, že podlehly kombinaci suchého ledu a podvodních výbuchů, které Pink Floyd použili k nafouknutí obří dekorace v podobě chobotnice.

Synalpheus pinkfloydi

Synalpheus pinkfloydi

Nově objevený korýš není jediným živočichem, který biologové podle Pink Floyd pojmenovali. Jméno kapely nese i novozélandská vosa z čeledi hbitěnkovitých či ze stejné oblasti pocházející pavouk. Pavouci jsou mezi živočichy nesoucími jména slavných hudebníků vůbec často zastoupeni. Toho „svého“ mají například David Bowie, Johnny Cash, Lou Reed, Brian Eno nebo Nina Hagen.

Neobvyklé není ani pojmenovávání korýšů. Stejné pocty jako Pink Floyd se dostalo třeba Bobu Marleymu, Eltonu Johnovi nebo skupině Biffy Clyro. Smysl pro humor osvědčili vědci, kteří pojmenovali druh mouchy po Beyoncé. Vedl je k tomu fakt, že pro tento druh je charakteristický velký zlatý zadeček. Jiný tým biologů zase hledal příhodné jméno pro želvušku – mikroskopického tvora proslulého svojí mimořádnou houževnatostí. Nakonec ho pojmenovali po královně popu: Echiniscus madonnae.

Martin Zoul

 

(Navštíveno 174krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články