V Sarajevu byl odhalen památník Davida Bowieho

Rubrika:  Novinky, publikováno: 01.06.2016

V sobotu 28. května 2016 skupina bosenských umělců veřejnosti poprvé umožnila pokochat se novou památkou hlavního města. Jde o 13 metrů vysokou a 10,5 metru širokou malbu na zdi zničené univerzitní budovy, jež se nachází poblíž nechvalně známé ulice přezdívané „Sniper Alley“. Dílo vzdává poctu DAVIDU BOWIEMU, který poskytoval humanitární pomoc během bosenské války v 90. letech.

Památník zobrazuje pět tváří této britské hudební legendy a je doprovázen nápisem „Fashion changes but you’ll always be my heroes“ (Móda se mění, ale vy vždycky budete moji hrdinové). Ten odkazuje na dvě proslulé Bowieho skladby a také na změny, ke kterým v Sarajevu od zmiňovaného válečného konfliktu došlo.

Za celou prací stojí parta výtvarníků nazývaná Bowie Team Sarajevo. S původním nápadem údajně přišel místní hudebník Vedad Trbonja, návrhy vytvořil komiksový ilustrátor Enis Cisic a malíř Zoran Herceg nakonec během měsíce a půl zrealizoval výslednou podobu celého výjevu. Mluvčí projektu Adnan Comor celou záležitost popsal jakožto způsob, jak vzdát Bowiemu hold a zachovat jej nesmrtelným ve městě, kde však nikdy nepobyl.

Oficiálního odhalení památníku se zúčastnilo okolo tří set lidí. Událost provázela další z kultovních písní Ziggyho Stardusta – Space Oddity. Je tomu již téměř pět měsíců, co David Bowie odešel, v Sarajevu je ale formou monumentu stále přítomen.

David Bowie_Památník v Sarajevu

Ema Šimečková

(Navštíveno 228krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články