V 90 letech zemřel Chuck Berry

Rubrika:  Novinky, publikováno: 19.03.2017

Jedna z posledních hvězd klasického rock’n’rollu už není mezi námi. V sobotu 18. března zemřel ve svém domě v americkém St. Louis Chuck Berry. Legendárnímu zpěvákovi a kytaristovi bylo 90 let. O jeho úmrtí se svět dozvěděl z policejního facebookového profilu. Stručná zpráva informovala o výjezdu k bezvládnému muži, kterému už bohužel nebylo pomoci. Zároveň potvrdila, že oním mužem byl Chuck Berry.

Berry je považován za jednoho z největších rock’n’rollových inovátorů, který svými hudebními postupy vydláždil cestu stovkám a tisícům následovníků. “Kdybyste chtěli dát rock’n’rollu nějaké jiné jméno, mohli byste mu říkat Chuck Berry,” prohlásil o svém idolu John Lennon. K jeho velkým fanouškům se řadil i Keith Richards, který obdivoval zejména Berryho techniku hry na kytaru.

Berryho největší sláva spadá do poloviny 50. let, kdy vydal sérii dnes už klasický hitů jako Maybellene, Roll Over Beethoven nebo Johnny B. Goode. Coby hudebník byl ale Chuck Berry aktivní ještě dávno po své osmdesátce. V Praze koncertoval v roce 2005 před narvanou Lucernou a podle pamětníků nešlo zdaleka jen o nostalgické vzpomínání na dávno zašlou slávu.

V roce 1986 se stal Berry jedním z prvních obyvatel Rock’n’rollové Síně slávy. O rok dříve získal Grammy za celoživotní přínos hudbě. Opakovaně byl v různých žebříčcích zvolen za jednoho z nejlepších kytaristů všech dob. Časopis Rolling Stone pak zařadil do svého žebříčku 500 nejlepších písní všech dob hned šest Berryho skladeb.

Martin Zoul

 

(Navštíveno 164krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články