TOP 10 Vintage hardrockových kapel

Rubrika:  Novinky, publikováno: 23.10.2015

V rybníčku hardrockového „moderního retra“ to opět pořádně bublá. Ne že by na tom jevu bylo něco vyloženě nového. Čerstvou mízou čas od času ožijí víceméně všechny úspěšné žánry minulosti, a navíc kapel mohutně sajících z inspiračních pramenů Led Zeppelin, Black Sabbath, blues rocku či šedesátkové psychedelie bychom našli dost a dost snad v každé fázi pozdější rockové historie. Přesto v tom bylo cosi specifického, když se rozběhla stávající dekáda a fanoušci si začali všímat rostoucího množství skupin, které svěže a řízně reflektovaly rockový odkaz 60. a 70. let, byly ovšem příliš osobité, aby se nechaly jednoduše shrnout pod již zavedenou nálepku stoner rock.

Je třeba hned v úvodu poněkud alibisticky upozornit, že celý fenomén není snadné jasně definovat – sound příslušných kapel je inspiračně pestrý a rozmanitý, některé jsou velmi syrové, nejedna zabíhá až kamsi k tradičnímu okultnímu doomu, jiné se nebojí uhladit své písně popovou přítulností a pronikavě rádiovými refrény. K nejasným hranicím bychom došli i po časové ose – těžko hovořit o líhni mladičkých talentů, když některé ze zmíněných formací fungují už pořádně dlouho.

Jako společného jmenovatele můžeme s jistou dávkou výstižnosti použít ortodoxně stylovou vizáž (ať už jde o patřičný dobový „dress code“, dřevorubecké plnovousy, nebo rovnou obojí). Také se dá říct, že většina jmenovaných spolků ve svých řadách nemá dominantně vyčnívající individuality. Jejich síla je obecně spíše v týmovém pojetí a rozhodující je uvěřitelný výraz mlaďochů, co dokážou – s přiměřeně současnou fazónkou – zadunět jako prapůvodní doboví veteráni.  Ale ani to samozřejmě nevystihuje všechny aktéry bez výjimky, není každému dáno a objevují se i plytší, méně zvedené exempláře…

Pokusme se tedy uchopit celý „příběh“ metodou výčtu, která není analyticky zrovna ideální, nicméně pro stručnou ilustraci může posloužit. Impulzem k vzniku tohoto souhrnu ostatně byla skutečnost, že se nám v uplynulých týdnech ve sluchátcích téměř souběžně sešla nebývalá úroda aktuálních nahrávek nejen od skupin, které na všechno to výše popsané hardrockové mravenčení před pár lety pomohly upozornit. Další budou následovat v již zvolna připravovaném druhém dílu.

GRAVEYARD
Původ: Švédsko, Göteborg
Vznik: 2006
Diskografie: 4 alba

Graveyard patří k ústředním iniciátorům celého fenoménu. Jejich Hisingen Blues patřilo k těm několika určujícím albům, díky nimž si fanoušci tradičních rockových forem začali zprvu nesměle šeptat o tom, jak věrohodně a zároveň energicky oživuje odhodlané mládí odkaz psychedelického blues/hard rocku. Po minulé desce Lights Out, která se mohla zdát malinko skladatelsky uspěchaná, Švédi s novinkou Innocence & Decadence opět trefují pomyslný bod G… Ochotně ukazují, že umějí řízně zabrat i patřičně songy odlehčit, svůj typicky šedesátkový zvuk obarvují o něco pestřejší paletou vlivů, než bývali zvyklí, ale celkový ráz si bedlivě střeží.

UNCLE ACID & THE DEADBEATS
Původ: Velká Británie, Cambridge
Vznik: 2009
Diskografie: 4 alba

Napjatě vyhlížená novinka sabbaťáckých psychedeliků Uncle Acid plní očekávání. Nápaditý, sukovitě masivní materiál hýří melodiemi a riffy, překvapení nastává snad jen v přímém porovnání soundu s masou okolo komentovaných nahrávek – nikdo jiný tady nemá tak „chlupatý“, rozmazaný zvuk. Tohle je skutečný stoner/doomový sirup vytočený z pořádně přísného lisu. Ale zabírá to na bolavé klouby i na psychiku! Povedená věc, která postupně odkrývá spoustu dalších zákoutí, jak se na pořádnou desku sluší a patří. Jestliže do éteru míří marketingové slogany typu „Black Sabbath se potkávají s Queens Of The Stone Age“, je třeba zachovat si odstup a pamatovat, že jako vždy má kulatý žlutý plíšek dvě strany. Ale tady se zdá, že by z obou stran mohlo být minimálně pozlaceno.

THE SWORD
Původ: USA, Austin/Texas
Vznik: 2003
Diskografie: 5 alb

The Sword jsou už jen svou přítomností překvapením této dvoustrany – na své páté řadovce stylově otočili kormidlem, dosavadní heavymetalové pojetí „jako širák odhodili v dál“ a vrhli se po hlavě do sedmdesátek. Rozhodně se nedá říct, že by propadli. Potěší hlavně otevřenost, s níž si kapela pohrává s některými snad až poťouchlými nápady. Tryská z toho zjevná chuť a radost, zároveň ale deska má i slabší místa. Škoda, že není kratší, takto se postupně trochu dramaturgicky rozpadá…

MUSTASCH
Původ: Švédsko, Göteborg
Vznik: 1998
Diskografie: 8 alb

Také göteborští „knírači“ dospěli k současnému retro hardrockovému výrazu od heavymetalového struku. Nijak se nesnaží zakrýt stonerrockové pozadí a ochotně laškují s rozevlátou pompou. Nechtěl jsem hned říkat s kýčem, jenže… Když prozradím, že novinka malinko naťukává skořápky muzikálové líbivosti, vzápětí zkouší nasát něco z crossoveru nebo komerčního alt-rocku jak od Muse nebo starších Nickelback, může to leckoho vyděsit. Mustasch jsou sice dost komedianti, na novince povážlivě zpopovatěli, a upřímně – mnohem víc jsem si užíval sevřenější a kytarově ráznější předchozí desku Thank You For The Demon, ale nelze říct, že by album Testosterone nefungovalo.

KADAVAR
Původ: Německo, Berlín
Vznik: 2010
Diskografie: 3 alba

Tak se zdá, odpusťte to laciné klišé, že soudruzi z NDR tentokát žádnou chybu neudělali. Třetí deska, pojmenovaná s nejvyšší dávkou patriotství, parádně zařezává a odškrtává jednu po druhé všechny obligátní kapitoly ze žánrové abecedy. Ale není to žádná školometská formalitka – trojice umí napsat pořádnou písničku, její stoner/hard rock má koule, strhující groove, tak akorát vyvážený sound přesně podle definice tehdy & teď. Žádný velký vývoj od Kadavar asi nemůžeme čekat, snad jenom že se zakutali ještě víc do tradičních postupů a znějí ještě o chlup víc retro… Přes drobný handicap v kulturním zázemí vůči kapelám z anglo-americké kolébky se trefují přesně na střed a patří spolehlivě k tomu nejlepšímu, o čem se v tomto přehledu dočtete.

CASABLANCA
Původ: Švédsko, Stockholm
Vznik: 2010
Diskografie: 3 alba

Lehce bizarní, paradoxy prostoupené album maskovaných straširybek ze Stockholmu nabízí na jedné straně okultně mystický koncept s lovecraftovskou zápletkou (a ruku v ruce s tím mnohaminutové progresivní suity) a na straně druhé pak přímočaře písničkový easy-listening rošťácky pokukující z hardrockové ohrádky ke glamu a sleaze rocku. Tyto světy spolu v drážkách jedné desky koexistují se střídavým úspěchem, ale zajímavé momenty nescházejí.

ORCHID
Původ: USA, San Francisco/Kalifornie
Vznik: 2007
Diskografie: 2 alba

Pojmenovali se podle songu od Black Sabbath a hrají sedmdesátkové retro položené do stoner/doomu. Tím je řečeno mnohé a aktuální EP se obligátní představě nevymyká, i když zároveň nadále platí, že Orchid mají blízko také k dalším legendám s dvoupísmennými monogramy, které si automaticky vybavíte… Zvukově je to malinko naředěné a obroušené, aby se vše dost lesklo pro ucho současníkovo, ale jinak čtyřem skladbám (z nichž přece jen lehce vyčnívá ta titulní) těžko něco výrazněji vytýkat. Expresivní vokál, klenuté melodie, cit pro drama… Rozhodně jedna z těch hutnějších produkcí na menu této dvoustránky, ale v každém případě nikoliv prvoplánově neurvalá.

CHRISTIAN MISTRESS
Původ: USA, Olympia/Washington
Vznik: 2008
Diskografie: 3 alba

Pětice z amerického severozápadu hodně sází na vokál Christine Davis, která chvílemi připomene svým zápalem Patti Smith jamující s Thin Lizzy, jindy se zase vkrádá pocit, že posloucháte nějaký hodně dravý kousek od Párplů, ke kterým se vetřela Debbie Harry. Nátura Christian Mistress přes zjevné classicrockové vazby tíhne spíše k hard&heavy nebo, chcete-li, proto-heavy metalu. Aneb zase trochu jiná, další tvář sedmdesátkové nostalgie v naší přehlídce. Muzika je to přirozená, plnokrevně energická, se špetkou svěží naivity.

 

Řada dalších žánrově příbuzných seskupení se s novou nahrávkou připomněla už dříve v průběhu letošního, v některých případech již loňského roku. Alespoň symbolicky připomínáme ty výraznější, abychom naši „mapu“ nezanechali obydlenou příliš řídce…

THE TEMPERANCE MOVEMENT
Původ: Velká Británie, Londýn
Vznik: 2011
Diskografie: 1 album

Jedna z nejživočišnějších partiček na tomto seznamu. Ač domovským právem Britové (se členy Jamiroquai či Feeder), TTM bytostně přesahují za velkou louži a ochotně rozehrávají nálady amerického jihu. Z další strany pak přicházejí ozvěny devadesátek, kdy na podobnou strunku tlačili Reef (aneb podobné retro aktivity probíhaly prakticky odjakživa akorát třeba nešlo o tak masový jev). Eponymní debut už je trochu odleželý, na příští rok je avizovaná dvojka White Bear.

RIVAL SONS
Původ: USA, Long Beach/Kalifornie
Vznik: 2009
Diskografie: 4 alba

Podle mnohých nepsaní králové celé smečky… Dá-li se to tak s notnou dávkou zjednodušení pojmenovat, Rival Sons jsou dost možná ze všech představitelů této hudby nejtypičtější, z jejich moderně uchopené zeppelínštiny jde autenticky přesvědčivá síla, ale navíc nechybí další rozměr v podobě čehosi slyšitelně aktuálního. Loňský zásek Great Western Valkyrie si šikovně pohrává s hranou mezi filigránstvím a syrovostí, ale neméně hlasitě si dovolím doporučit přelomovou desku Pressure And Time (2012).

Michal Husák

Dalších 10 vintage hardrock kapel zde.

(Navštíveno 788krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články