Top 10 alb Elvise Presleyho

Rubrika:  Novinky, publikováno: 22.03.2016

Elvisovský seriál, který se pojí s tématem březnového čísla našeho magazínu, pokračuje. Jaká alba ELVISE PRESLEYHO byla nejlepší? To se dozvíte v žebříčku, který sestavil Josef Vlček. Souhlasíte s ním?

  1. The Sun Sessions (1976)

Elvis byl ve svých začátcích hlavně singlový umělec, a proto jsou v jeho diskografii důležité i kompilace, jež obsahují vynikající skladby, které se ale na řadová alba nikdy nedostaly. Toto je opravdu úderný výběr jeho raných nahrávek z let 1954–1955 pro memphiskou značku Sun Records. Oheň a vichřice v jednom. Podle hlasování Rolling Stonu z roku 2003 je to 11. nejlepší deska všech dob.

 

  1. Elvis Presley (1956)

První rock’n’rollové elpíčko všech dob. Rockabilly, blues, rhythm and blues, country a tehdejší pop realizované už v superprofesionálním prostředí studií RCA, doplněné pěti do té doby nevydanými skladbami z archivu Sun Records. Všemu dominuje nesmrtelné provedení Heartbreak Hotel.

  1. From Elvis In Memphis (1969)

První pořádná Elvisova deska po dlouhé sérii soundtracků z jeho filmů je považována za největší comeback své doby. Už pět let odpisovaný Elvis repertoárově osciluje mezi soulem a country, přičemž kapela tlačí desku spíše k soulu. Slavné In The Ghetto je jen třešničkou na dortu.

  1. Aloha From Hawai via Satelite (1973)

Zvukový záznam slavného satelitního televizního přenosu z Havaje v podobě dvou LP obsahoval méně rock’n’rollu než se čekalo. Vytlačily ho Elvisovy středoproudé country slaďáky. Provedení Something od The Beatles a slavné My Way od Paula Anky nemá chybu.

  1. How Great Thou Art (1967)

Jediná Grammy oceněná deska Elvise Presleyho (za nejlepší duchovní album roku 1967) ukazuje, že Elvis dokázal fantasticky interpretovat i gospelové písně. Album nezapomenutelné hitem Cryin’ In The Chapel (u nás známý jako Cesta rájem) obsahuje základní nahrávky budoucího stylu bílého (blue-eyed) soulu.

  1. Elvis (1956)

Druhé album žije trochu ve stínu Elvisova LP debutu, ale je to stylově nejvyrovnanější mix rhythm and blues a rock’n’rollu, jaký kdy natočil. Neúmyslně.

  1. Elvis Christmas Album (1957)

Jedna ze dvou desek, které si činí nárok na titul „nejlepší americká vánoční deska všech dob“. Druhá patřila producentu Philu Spectorovi.

  1. Elvis Recorded Live On Stage In Memphis (1974)

Vynikající koncertní album obsahuje krásné verze Kristoffersonova hitu Why Me Lord a směsice tří amerických zlidovělých písní American Trilogy. Životní pěvecká forma.

  1. Good Times (1974)

Komerčně méně úspěšné album s countryovým nádechem bylo doceněno až po Elvisově smrti pro svou rozmanitost. Je zčásti složené z dobových hitů. Za srovnání by stála Elvisova verze hitu Spanish Eyes s provedeními jiných zpěváků středního proudu včetně Karla Hály (Můj otčenáš).

  1. Separate Ways (1973)

Tohle je kompilace a ještě k tomu nic moc. Ale je to první album, na kterém se objevila nenapodobitelná verze písně Always On My Mind, původně B-strana singlu Separate Ways. Pet Shop Boys o ní kdysi prohlásili, že v Elvisově provedení to není nic jiného než „královna všech písní“.

 

bonus: Million Dollar Quartet

Báječný záznam společné jam session Elvise Presleyho, Jerryho Lee Lewise, Carla Perkinse a Johnnyho Cashe, k níž došlo náhodou 4. prosince 1956 v memphiských studiích Sun. Poprvé vyšel v Evropě v roce 1981 se sedmnácti skladbami, později bylo album rozšířeno o další objevené skladby. V USA vydáno až v roce 1990. Ach, být tak při tom…

 

Více o králi rock’n’rollu najdete v březnovém vydání magazínu Rock & All, který je stále v prodeji!

Josef Vlček

(Navštíveno 2 002krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články