The Clash - Spratkové s názorem

Rubrika:  Novinky, publikováno: 08.04.2017

Až se střetnou dvě sedmičky, nastane chaos. Alespoň tak to prorokoval jamajský politik a novinář Marcus Garvey. Chaos Velkou Británii roku 1977 opravdu zachvátil, naštěstí z něj povstala jedna ze zásadních nahrávek dvacátého století. Debut The Clash slaví čtyřicet let, pojďme si připomenout jeho příběh.

„Jak krásné to bývalo. Teď všechno zničily blesky, zemětřesení a bouře,“ zpívají Culture v hitu Two Seven Clash, který je inspirován tím proroctvím. Než Marcus Garvey v roce 1940 zemřel, varoval, že 7. července roku 1977 zachvátí Jamajku chaos. V Kingstonu ten den pro jistotu lidé nevycházeli z domu, zavřely obchody, úřady i školy. Napětí ale prostupovalo spíše mlhou nad Londýnem, který byl domovem pro početnou jamajskou komunitu.

„Rok 1977 provázel silnější pocit milénia než opravdový příchod druhého tisíciletí. Zřetelně jste mohli vidět silnou kulturní proměnu. Nejen díky punku, ale také díky reggae,“ vzpomíná DJ a filmař Don Letts na rok, kdy se dvě sedmičky střetly, v dokumentu pro BBC.

Řeči o roku 1977, hudební revoluci a proměně společnosti jsou staré jako punk rock samotný. Nakolik odpovídají tehdejší realitě a nakolik vzešly ze řady nafouknutých historek, jsme se snažili zjistit v únorovém čísle. Nelze ale popřít, že ten rok nakopla svou kariéru čtveřice, která si tvrdou prací, jasnými cíli, novátorskými přístupy a odmítáním kompromisů vydřela přezdívku „jediná kapela, na které záleží“.

Celý obsáhlý článek Ondřeje Horáka o The Clash a jejich mimořádném albovém debutu (a spoustu dalšího zajímavého čtení o muzice) najdete v dubnovém čísle magazínu Rock & All!

Redakce

(Navštíveno 170krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články