Teenager byl uvězněn za plánování teroristického útoku na koncertu Eltona Johna

Rubrika:  Novinky, publikováno: 04.07.2017

Haroonu Syedovi, 19letému teenageru z Londýna, byl navržen doživotní trest. Z něho si odsedí nejméně 16 let a šest měsíců. Důvodem pro tak tvrdý postih bylo Haroonovo přiznání plánu teroristického útoku, který chtěl Syed provést na koncertu Eltona Johna naplánovaném na loňské výročí útoku 11. září v New Yorském Hyde Parku.

Soud přihlédl k okolnostem, kdy Syed již dříve podnikal kroky k tomu, aby si opatřil střelné zbraně a byl schopný sestrojit bombu. Tu chtěl odpálit v New Yorku, ale uvažoval i o útocích na záložní cíle. Jedním byl Buckinghamský palác, druhým pak Oxford Street, nejrušnější nákupní ulice v Evropě.

Měl ale smůlu v tom, jeho aktivity na internetu zachytily britské výzvědné služby. Ty nahrály jeho rozhovory na sociálních sítích a po telefonu, kde žádá po Abú Jusufovi (falešná identita britského agenta) o pomoc s nákupem výbušnin a samopalu. Falešnému džihádistovi se svěřil, že má v úmyslu „provést mučednický akt“ poté, co „udělá nějaké škody kulometem“.

Státní zástupce Mark Summers popsal teenagerovo spiknutí jako “humpolácký, špatně promyšlený” plán. Syed se nedávno veřejně zřekl svého minulého přesvědčení a odsoudil i nedávný manchesterský útok na koncertě Ariany Grande.

Vraťme se ale k Eltonu Johnovi. Ten v dubnu a květnu zrušil řadu svých koncertů, aby skončil na jednotce intenzivní péče. Zpěváka, jeho slovy, postihla „škodlivá a neobvyklá bakteriální infekce“ během turné v Jižní Americe. Od té doby se, i přes obnovené koncertování, ještě nedal úplně do pořádku.

Pavel Zelinka

(Navštíveno 92krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články