Renesanci LP desek neunikl ani Mikoláš Chadima

Rubrika:  Novinky, publikováno: 14.02.2023

Na podzim se u vydavatelství Black Point music dočkaly vinylové reedice dva projekty, na nichž se podílela jedna z ústředních postav české alternativní hudby Mikoláš Chadima. Nejde však o nahrávky Extempore nebo MCH Band, nýbrž o jeho dalo by se říci vedlejší projekty.

Tím první je album Pseudemokritos (původní vydání na CD a MC 1996), které společně s Chadimou (autor hudby, saxofon, kytary, zpěv) nahrály dvě osobnosti respektované především v oblasti jazzu a blues, a to kytarista Peter Binder a baskytarista Alexej Charvát. Na bicí jim sekundoval Daniel Charvát a hostem alba byla houslistka Dagmar Valentová známá ze světa vážné hudby. Pseudemokritos je Chadimovo autorské album, avšak díky razantní Binderově kytaře a stejně neúprosné base Aleše Charváta zní podstatně jinak než MCH Band. Hutnou atmosféru nahrávky umocňují texty Ivana Wernische a na obalu použitý obraz Věry Novákové „Po konci světa“.
Poprvé na vinylu vyšlo také společné album Mikoláše Chadimy a brněnského bubeníka Pavla Fajta (v minulosti Bittová & Fajt, Dunaj, Pluto aj.) s názvem Průhlední lidé, jež původně vyšlo v roce 1998. Na počátku tohoto projektu bylo improvizační setkání těchto dvou jedinečných hudebníků v Antverpách počátkem 90. let, které si pak několikrát zopakovali. Realizace studiového alba bylo mimořádnou záležitostí. Autorsky se na něm podíleli oba hráči, přičemž Chadima kromě saxofonu obsluhoval i kytaru a klávesové nástroje; využita byla rovněž elektronika. Texty v drtivé většině patří Ivanu Werischovi, na baskytaru a didgeridoo hostoval Tomáš Fröhlich. Někteří publicisté i dnes hovoří o nejzdařilejší kolekci obou umělců.

Obě alba mají pečlivě remasterovaný zvuk, jsou opatřena dvojitou vsádkou s dokumentací a fotem a dále texty a životopisy umělců v českém a anglickém jazyce.

Petr Korál

chadima pseudemo

chadima-fajt-pruhledni-1

(Navštíveno 175krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články