Radima Hladíka připomene celovečerní dokument

Rubrika:  Novinky, publikováno: 13.12.2021

Dnes 13. prosince by se dožil 75 let legendární kytarista a skladatel, vůdčí osobnost kapely Blue Effect, Radim Hladík. Tuto mimořádnou postavu česko-slovenské hudební scény připomene celovečerní dokumentární film Radim Hladík: Má hra, který právě připravují režisér Vojtěch Filčev s producentem Petrem Kozou. Třetím rovnocenným spolutvůrcem je Radim Hladík jr., renomovaný filmový zvukař, mj. držitel Českého lva za film Šarlatán. Vedle svých rozsáhlých profesních zkušeností producentské a režijní spolupráce vnese do filmu také neocenitelné intimní zkušenosti pohledem rodiny. Svému otci byl nablízku i profesně, což někdy nebylo zcela jednoduché. Na filmu spolupracuje také Boris Machytka, který je v pozici dramaturga a střihače. S otevřeným srdcem nad projektem bdí také Zlata Hladíková, manželka, která se neúnavně stará o odkaz svého slavného muže. Dokument podpořil Státní fond kinematografie a partnerem je PopMuseum.

Portrét Radima Hladíka není jen vypovědí o lásce ke kytaře, hudbě a zvuku, ale je příběhem výjimečného člověka, který́ na šesti strunách dokázal vyprávět nadčasové příběhy a získává tak nové fanoušky dodnes. Podtitul filmu Má hra odkazuje na slavné jazzrockové album Nová Syntéza z roku 1971, které kapela Blue Effect nahrála s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu. Vyprávění nás ale zavede i do let šedesátých, na hudební scénu, kde zazářila skupina The Matadors. Právě v době, kdy se sluneční paprsky uzavíraly do hrobu normalizační temnoty. A tvůrci tak pokládají otázku alternativní minulosti. Jak by uspěl československý bigbít tenkrát na západě? Turné, které měl Blue Effect plánované jako předkapela Jethro Tull, režim zatrhl. Ian Anderson, zpěvák a duše britské rockové legendy k osobnosti Radima Hladíka dodává: „Připomíná mi Carlose Santanu s dětskou tváří, má ten stejný cit a preciznost ve hře na kytaru“.

Kapelou Blue Effect prošla celá řada hudebníků, od Vladimíra Mišíka (Etc..), Leška Semelky (S.L.S.), Oldřicha Veselého (Synkopy 61), přes Luboše Pospíšila (5P), Davida Kollera (Lucie) až po Honzu Křížka, Václava Zimu a Vojtěcha Říhu, kteří od roku 2003 tvořili obnovenou sestavu kapely. Film tak pomyslně po dvaceti letech načne další kapitolu příbehu Radima Hladíka a skupiny Blue Effect.

Premiéra filmu Radim Hladík: Má hra je plánovaná na rok 2023.

Radim_hladik

 

red, foto Kozafilm

(Navštíveno 152krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články