Progres 2: Zůstali jsme svobodní

Rubrika:  Novinky, publikováno: 08.10.2018

Legendární brněnská kapela Progres 2 slaví úctyhodných 50 let od založení svojí první inkarnace. Ale tentokrát se neomezí jen na výroční koncerty, potažmo živé album a DVD jako v případě čtyřicetin. Zastihli jsme muzikanty v tvůrčím ajfru, přímo během dokončování studiového alba (Tulák po hvězdách – jméno bylo známé až po uzávěrce – pozn. ed.), které vyjde 2. listopadu. O informace zcela nové i vzpomínky na dobu před půlstoletím se podělili dva nejpovolanější. Ti, kteří v roce 1968 The Progress Organization zakládali, Pavel Váně a Zdeněk Kluka.

Nové album vyjde k 50. výročí vzniku The Progress Organization. Je to spíše souhra “tvůrčích okolností”, že jste právě nastřádali nový materiál, nebo vás motivovaly právě ony kulatiny?

Pavel Váně: Už někdy začátkem 90. let, kdy mi Zdeněk předal kapelnictví, jsem tlačil na kapelu, abychom natočili něco nového. Ale nebyla na to asi ta správná chvíle. Párkrát jsme pokročili i kousek dál, většinou jsme se pak ale neshodli ani na tématu, ani na textaři, ačkoliv jich bylo ve hře i několik docela renomovaných. Pravda, v tomhle věku už všichni mají dost vyhraněný názor a chtěli by, aby hudba pojednávala o něčem, k čemu mohou mít osobní vztah. Až nedávno se všechno sladilo, nějak jsme k natáčení dozráli. Myslím, že všechny oslovilo i téma, které jsem navrhnul. Možná k tomu přispěly i ty padesátiny.

Za 50 let skupina měnila jména i obsazení, měla přestávky v činnosti. Stejně se vyvíjely i styly. Navazuje chystané album vědomě na některé období, nebo prostě půjde o zachycení současných nápadů v současném soundu?

Pavel Váně: Na tohle asi odpoví líp Zdeněk, který prošel všemi sestavami. Vím, že po mém odchodu z kapely se styl lehce měnil. Za sebe mohu jen konstatovat, že pro mě samotného vše pokračuje ve stylu původních Progres, kterého jsem se zúčastnil. Samozřejmě s vývojovým posunem, kam jsme se jako muzikanti výrazově dostali.

Zdeněk Kluka: Nad stylem jsem se nezamýšlel. Vše určovala témata jednotlivých písní, že je to pořád bigbít a hraje kapela Progres 2.

Vydavatelství Indies Scope hlásí v edičním plánu, že album bude koncepční. Znamená to pásmo tematicky souvisejících písní, nebo provázanou hudební plochu?

Pavel Váně: Koncepčnost je pro nás typická, fandové ji jistě také očekávají a nemá smysl to příliš měnit. Pracujeme různými způsoby, teď jsme ještě ve studiu, možná se ještě něco rozvine, změní. Ale momentalně převažují tematicky související skladby.

Prozradíte námět alba? Půjde opět o literární inspiraci, sci fi…

Pavel Váně: Na prozrazování je ještě brzy, ale mohu zatím říct, že půjde o literární inspiraci (román Jacka Londona – informace opět známá až po uzávěrce – pozn. ed.). Dnes už klasiku, kterou jsem jako námět chtěl dělat už dávno a překvapivě má pro mě dnes zase nové významy.

z rozhovoru Tomáše S. Polívky, který najdete kompletní v říjnovém čísle Rock’n’Allu

(Navštíveno 475krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články