Počet obětí požáru v rumunském rockovém klubu stále narůstá

Rubrika:  Novinky, publikováno: 12.11.2015

Možná jste ve sdělovacích prostředcích zaznamenali články nebo aspoň zmínky o tragickém požáru, který vypukl 30. října v klubu Colectiv v rumunském hlavním městě Bukurešť. Došlo k němu během koncertu tamní oblíbené metalové skupiny GOODBYE TO GRAVITY a v tuto chvíli (12. listopadu) má již 51 obětí.

Bukurešt následně zachvátily masové protesty proti korupci a hned druhý den po incidentu podal demisi rumunský premiér Victor Ponta. Jak to souvisí se zmíněnou tragédií? Žádný politik v klubu sice sirkou neškrtl, ale klub by podle všeobecně rozšířeného názoru bez korupce nedostal povolení k provozu a spekuluje se, že jeho majitelé (kteří byli zatčeni) mj. ignorovali potřebná protipožární opatření. A jelikož Rumunsko je korupcí doslova skrnaskrz prolezlé a samotná skupina měla texty s politickým nádechem (které v kontextu s tím, co se stalo, vyznívají až děsivě), dost lidí to vzalo jako symbol a vyšlo do ulic.

Co se přesně stalo? Ve zmíněném klubu probíhal koncertní křest nového, v pořadí druhého alba Mantras Of War. Po několika odehraných skladbách se od pyrotechniky vznítila zvuková izolace na jednom z nosných sloupů. Šlo o tu samou pyrotechniku, kterou můžete vidět v úvodu následujícího videa z tohoto koncertu. Zvuk z kamery nebyl moc použitelný (autor stál příliš blízko reproduktorů), proto byl nahrazen zvukem z CD.

Zpěvák Andrei Galut ještě stačil požádat o hasicí přístroj, ale oheň se rozšířil během několika desítek vteřin po celém stropě a stěnách klubu. Zhruba 400 přítomných lidí mohlo zpočátku uniknout jedním jediným vchodem; druhé dveře se podařilo vyrazit až po několika minutách. Někteří z těch, kteří se dostali ven, se tam polili vodou a vraceli se do ohnivého pekla, aby pomohli dalším lidem, sami však při tom zahynuli… Zabíjel nejen oheň, ale i zplodiny v kouři (oxid uhelnatý, kyanid).

V panice zahynulo hned na místě 27 osob, mezi nimi i oba kytaristé Goodbye To Gravity Vlad Telea a Mihai Alexandru. Výše uvedený aktuální počet obětí ale může dále narůstat, protože v kritickém stavu v nemocnici je několik desítek lidí. Celkový počet zraněných dosáhl téměř dvou stovek.

Bubeník kapely Bogdan Lavinius zemřel po několika dnech v sanitce během transportu do Švýcarska. Frontman Andrei Galut má popáleniny na 45 % těla, po několika dnech byl převezen do nemocnice v Nizozemí. Z členů skupiny je na tom relativně nejlíp, ovšem pokud (doufejme) přežije, nejspíš už nikdy zpívat nebude, protože má poraněné mj. i hlasivky. Basák Alex Pascu  dlouho bojoval o život, ale včera večer vážným zraněním také podlehl.
11206679_961949397157748_2503533561948501150_o

Petr Korál, Ivan Ivanov

(Navštíveno 812krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články