Patti Smith vydává vzpomínkovou knihu M Train

Rubrika:  Novinky, publikováno: 14.12.2016

Patti Smith, která před šesti lety vydala oceňovanou poctu svému dětství Just Kids (vyšlo též česky v překladu Jaroslava Riedela), se vrací s další knihou. Nový titul M Train je ojedinělým autobiografickým záznamem.

Kontemplativní odyseu, která vznikala přibližně v letech 2011–2013, sama autorka nazvala „automapou svého života“. Příslovečný vlak vzpomínek M Train se dává do pohybu v malé kavárničce v Greenwich Village, kam Patti Smith každé ráno vyráží na šálek černé kávy. V prozaickém vyprávění se sen plynule mísí se skutečností a minulost s přítomností, Patti Smith zavádí čtenáře na místa, která drží v nejvyšší úctě: do Casa Azul, modrého domu malířky Fridy Kahlo v Mexiku, do Berlína na setkání obskurního společenství polárníků, do zchátralého domu na Rockaway Beach, který si autorka pořídí těsně před tím, než na východní pobřeží udeří ničivý hurikán Sandy, k hrobům milovaných autorů Jeana Geneta, Sylvie Plathové, Artura Rimbauda nebo Jukia Mišimy.

smith-m-trainPatti Smith v knize vykresluje mozaiku tvůrčích aspirací a inspirací. Textem se proplétají také vzpomínky na její život v Michiganu a autorka se poprvé dělí o bolest spojenou se ztrátou manžela, hudebníka Freda Sonica Smithe. M Train je meditací o cestování, detektivních seriálech, literatuře a kávě, ale především intimní a hluboce působivou sondou do vnitřního světa jedné z nejvýznamnějších současných umělkyň.

Knihu doplňují fotografie všestranné umělkyně, jež zachycují a dokreslují atmosféru míst, která silně ovlivnila její tvorbu. M Train u nás právě vydává nakladatelství Dokořán v překladu Lýdie Kárníkové.

Jan Tesař

(Navštíveno 237krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články