Osudy 10 kapel, které přišly o vůdčí osobnost

Rubrika:  Novinky, publikováno: 24.04.2017

Když zásadní kapela přijde o ještě zásadnější osobnost (a samozřejmě nemusí jít rovnou o úmrtí), znamená to většinou okamžitý konec. Nebo by snad někdo bral vážně pokusy o pokračování Nirvany bez Cobaina či Motörhead bez Lemmyho? Ovšem nic není černobílé a Vapors Of Morphine samozřejmě nejsou jediná parta svého druhu, která se rozhodla navzdory osudu udržet odkaz své hudby živý. Někdy je hlavním důvodem skutečná láska k muzice, jindy spíše neodolatelné vábení financí, to těžko opravdu objektivně posoudíme a už vůbec nebudeme ukazovat prstem. Jisté však je, že jde většinou o návraty pikantní, kontroverzní a především pokaždé spojené se zajímavým příběhem.

The Doors Of The 21th Century

Vzkřísit ducha The Doors se od roku 2002 snažila dvojice Ray Manzarek a Robby Krieger, důrazně proti byl naopak bubeník John Densmore. Mrtvého Jima Morrisona na pozici zpěváka pozoruhodně nahradil Ian Astbury (The Cult). Aktivity projektu, který se postupně objevil i pod názvy Riders On The Storm, Manzarek–Krieger či D21C, ukončila v roce 2013 smrt Raye Manzareka.

Queen s Paulem Rodgersem a Adamem Lambertem

Blyštivý odlesk Královny nedá spát Brianu Mayovi a Rogeru Taylorovi. V novém miléniu se spojili se zpěvákem Paulem Rodgersem (po pětiletém partnerství zbyla deska The Cosmos Rocks a jedno DVD). O dva roky později do projektu vstoupil Adam Lambert, hvězda soutěže American Idol. Spolupráce stále trvá.

Thin Lizzy

Snad nejkošatější příběh z kategorie „revival sebe sama“ psali (a příležitostně stále píšou) Thin Lizzy. O irské hardrockové legendě nebylo od rozpadu v roce 1983 dlouhých třináct let slyšet, pak ji dal znovu dohromady John Sykes a prezentoval ji jako poctu zesnulému Philu Lynnotovi. Novodobá sestava se často měnila a procházela bouřlivým vývojem, který dospěl až ke vzniku formace Black Star Riders.

INXS

Poté, co byl v hotelu Ritz před necelými dvaceti lety nalezen oběšený zpěvák Michael Hutchence, se zbylí muzikanti pokoušeli udržet na hubení scéně a vystřídali několik dalších frontmanů. V roce 2005 dokonce uspořádali reality show a volný post získal J. D. Fortune. Společně vydali album Switch a před pěti lety se rozpadli.

Kyuss Lives!

Tři zakládající členové Kyuss po patnácti letech od rozpadu skupiny rozjeli vzpomínkové koncertování pod hlavičkou Kyuss Lives! O návrat neměl zájem Josh Homme, který se mezitím naplno etabloval s Queens Of The Stone Age a s ostatními se domluvil na časově omezeném trvání celého comebacku. Končit se ovšem nikomu nechtělo a vše se nakonec řešilo soudně. Nově natočené album tak již vyšlo pod jménem Vista Chino.

Death To All

Z původně vzpomínkového happeningu na oslavu zesnulého deathmetalového stylotvůrce Chucka Schuldinera se vyvinul v podstatě pravidelný dlouhodobý projekt hrající klasické fláky Death za účasti autentických členů někdejších sestav. Svět objíždějí úspěšně dál s vysvětlením, že udržují Schuldinerův odkaz.

Dio Disciples

Členové doprovodné kapely Ronnieho Jamese Dia se po jeho smrti rozhodli pokračovat v hraní, za mikrofon si pozvali Tima „Rippera“ Owense (dříve mj. Judas Priest) a celý projekt posvětila vdova po Diovi, manažerka Wendy. Loni v srpnu na sebe upoutali pozornost tím, že na festivalu Wacken vrátili Ronnieho na pódium jako hologram. Členové nejslavnější sestavy z 80. let pro změnu navazují na klasické Diovo období ve formaci Last In Line.

The Straits

Navázat na zašlou slávu Dire Straits se bez účasti Marka Knopflera rozhodlo několik původních členů, v roce 2012 dokonce zavítali do Prahy. Dali se dohromady prý kvůli neutuchající poptávce po hitech původní kapely. Momentálně už nehrají, poslední show si střihli 26. září 2014 ve Švýcarsku.

The Plastic People Of The Universe

Stěžejní značka tuzemského undergroundu čeří vody i více než 15 let od skonu Mejly Hlavsy. Vloni se dokonce rozdvojila a o legitimitu pokračování se přou frakce zosobněné na jedné straně saxofonistou Vratislavem Brabencem a klávesistou Josefem Janíčkem a na druhé houslistou Jiřím Kabešem, který spolu s Joem Karafiátem do kapely přibral „novou generaci“ a plánuje i nový materiál.

Oceán

K obnovení synthpopové legendy došlo v roce 2011, zesnulého Petra Muka za mikrofonem zastoupila zpěvačka Jitka Charvátová, jinak se dřívější sestava nezměnila. Koncem 2014 skupinu opustil Dušan Vozáry (nahradil jej textař skupiny Petr Hons), loni vyšla studiová deska Ve smíru.

Michal Husák & Milan Říský

(Navštíveno 608krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články