Open Air Festival Podviní 2021: Dunaj konečně povalí Vysočany

Rubrika:  Novinky, publikováno: 30.08.2021

Svět se vesele i smutně točí dál a ať už chceme nebo ne, stále tu vládne král Covid Devatenáctý. Dospívá a snad právě proto začal i vesele mutovat. To aby snad očkování nevyřešilo náhodou příliš mnoho problémů najednou. Ale otrávení už jsme všichni dostatečně, tak zkusíme opět trochu dýchat a mít po dlouhých časech temna aspoň na chvilku zase radost ze života. Festival Devátého pražského obvodu a Nakl. RAT “PODVINÍ” byl jednou z mála kulturních akcí, které pomohly mnohým přežít loňský, věru neveselý, rok. Zkusme tedy věřit, že už konečně bude opravdu lépe, a že 22. ročník tohoto Open Air Festivalu alternativy a nezávislé scény nám zase dostatečně dobije baterky, abychom přežili všechno, co nás ještě čeká.

Letošní ročník zahájí vystoupení pražských alternativních pánů, skrývajících se pod nevinným názvem Nedělní lidé. Kapela nezapře svou lásku ke kultovnímu americkému uskupení Primus, ale i celé světové alternativní scéně. Jejich vystoupení se dají označit jako věru velmi neklidné odpolední čaje. Na svém kontě mají NL celkem tři podařená alba, která budete dnes asi opravdu těžko shánět. Po vydání těchto tří hudebních nosičů se nedělní mládenci nechali na pár let hybernovat a předloni se opět probudili k životu. Podivně frázující basa, štěkot kytary, trombón, šlapající bicí a chraplavě swingující zpěv v čelistech umírajícího tanečníka, to vše je nedělní nářez pro všední den, o který by rozhodně byla škoda přijít!

Poté se na pódiu objeví kultovní postava českého podzemí, básník J. H. Krchovský a jeho kapela Krch-off band. V kapele, která básníka noci provází, najdeme bývalé i současné členy Půlnoci či PPU. Poezie tohoto pána je zaslouženě uctívána starší i mladou generací pro svou více než temnou náladu a humor černější než černý. A to vše je nedílnou součástí i všech skladeb této záhrobně taneční kapely. Songy jako nůž vstoupí do srdce a roztančí poslední minuty, které vám ještě zbývají. Věru jen těžko hledat lepší slova a melodie na poslední cestu. Kdo chce tyto “veselé” písně do svého domácího jukeboxu, u vydavatelství Guerilla Records nalezne hned dva něžně hrající stříbrné kotouče těchto hitů. Leč není nad to, slyšet melodie smrti pěkně naživo!

Ani další beatové souhvězdí vskutku netřeba dlouze představovat. Kdysi toliko dívčí kapela Zuby nehty patří už od osmdesátých let ke zlaté klasice české nekomerční scény. Z popela kapel Plyn a Dybbuk povstalo toto křehké uskupení, které mimo půvabu a dívčí něhy nezapře ani své punkové kořeny. Děvčata společně přivedla na svět už pět řadových alb a letos, covid necovid, přibylo šesté, s křehkým názvem Srdce ven. Venku je nové album opravdu krátce a vyšlo, jak jinak, než tradičně na labelu Indies. A ještě jedna malá poznámka – je-li album natočeno ve studiu Jámor u Ondřeje Ježka, je i jistota, že zvuk bude skvělý. Tuto kapelu je těžké nemilovat a to je mimo pravdy i jedno z mála pozitiv dnešního světa. A tak nám nezbývá, než se těšit na pecky z nové desky, ale i starší kusy a punkové dívčí evergreeny.

Předposlední kapelou tohoto večera a alternativního vysočanského hudebního hodokvasu bude BBP – podzemní orchestr. Těžko najít kapelu, která by se tomuto podivnému uskupení alespoň vzdáleně podobala. Pánové a dámy tohoto početného uskupení po roce odhodili zubaté covidové masky a jsou zpět. Jen radost a štěstí se v těchto časech špatně hledá. Tóny violy, klarinetu, flétny či saxofonu vylézají jako hadi ze stěn rytmů a melodií, na které tančí i ti, kteří už nejsou mezi námi. Tak by se snad dala popsat atmosféra vystoupení tohoto souboru. Stačí si pustit videoklip ke skladbě “Labutě z Valdic”, pro Ivana Martina Jirouse, který vznikl ve spolupráci s výtvarnicí Volhou Safronava. Ale v této zemi už dobře víme, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Zkusme se tedy na chvilku usmát, i když to bude bolet. Vždyť možná přijde i pan p… Pojďme si zatančit, než nám to zase zakážou!

A jak to bude vypadat, až se vysočanským údolím po dlouhém roce čekání konečně bude valit Dunaj, to uvidíte na samý závěr večera. Zlatým hřebem festivalu bude vystoupení této kultovní brněnské kapely, která se po letech ticha vrátila na pódia a hraje a duní jak za starých časů. Měla na prknech Podviní vystoupit už loni, leč dva členy legendárního tria krátce před vystoupením nemilosrdně skolil zákeřný čínský virus a tak museli zaskočit přátelé z UJD. Ale rok je pryč a Dunaj je tam, kde má být! Nad hlavami trojice Václavek, Koudelka, Ostřanský se tiše vznáší duch Jiřího Kolšovského, který opustil sice tento svět, leč ke kapele neodmyslitelně patří, ať už stojí na pódiu, či se jeho přízrak vznáší nad hlavami přátel. A skvělou zprávou je, že kapela dokončuje zbrusu novou desku, která, nebýt pandemie, je už dávno na světě. A tak zazní jak staré evergreeny, tak i nové kusy. Lepší pecku na závěr této alternativní hudební hostiny si asi těžko můžeme přát. Tomu se prostě v Praze říká alternativa, tomu se prostě v Praze říká Brno! Ať se divoké i křehké tóny temného Dunaje vlijí do našich tepen, žil i srdcí. Vždyť v jakém jiném rytmu by měla tento večer bít?

Na viděnou na PODVINÍ, přátelé! Už ve čtvrtek 2. září od 16:30 v přírodním parku vysočanského Podviní, jen sedm minut od stanice metra Českomoravská, vstup je už tradičně volný.

Akce se koná v souladu s platným hygienickým nařízením vlády ČR (T-N-O)

Při příchodu musí všichni diváci prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu (TNO) = test, očkování, nemoc: doložit…

– negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,

– negativní POC antigenní test starý nejvýše 72 hodin,

– prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,

– aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

plakat-podvini-2021m

red, foto archiv skupiny Dunaj

(Navštíveno 60krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články