Ondřej Galuška zkoumá Tělo hudby

Rubrika:  CZ / Novinky, publikováno: 08.02.2016

Hudba je považována za výsostně „ideální“ umění, existující pouze v myslích tvůrců a posluchačů. Existuje ale i fyzický, takříkajíc tělesný rozměr hudby, a právě ten se stal námětem knihy Tělo hudby. Jejím autorem je muzikant a filozof Ondřej Galuška, kterého můžete znát z kapel EGGNOISE či THE ODD GIFTS.

Kniha je rozpracováním dizertační práce, kterou Galuška obhájil v roce 2012 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Praha. Zčásti jde o odborný text z oblasti filozofie hudby, zčásti o svébytný literární útvar určený široký laické veřejnosti.

Galuška v knize hledá odpovědi na otázky typu co znamená učit se hrát na nějaký hudební nástroj, jaký je vztah posluchače k hudební události, případně autora k jeho dílu. Neustále se při tom vztahuje k centrálnímu tématu tělesnosti v hudbě.

„Tělo vždy nějakým způsobem aktivně vstupuje do hudby, nějak ji spolutvoří, inspiruje, tvoří její významnost,“ stojí v abstraktu zmíněné dizertační práce, jejímž vedoucím byl filozof Miroslav Petříček. Kniha Tělo hudby vychází v průběhu února v nakladatelství Togga.

telohudby

Martin Zoul

(Navštíveno 401krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články