Obsah zářijového čísla magazínu Rock’n’All

Rubrika:  Novinky, publikováno: 02.09.2018

“Jsem jenom stará děvka, která se každé ráno podrbe na hlavě a přemýšlí o tom, s kým se dneska vyspí,“ tvrdil o sobě Freddie Mercury. Podle toho to také dopadlo. Frontman formace Queen však nelitoval ničeho. Žil naplno, splnil si všechna přání a s poselstvím „The Show Must Go On“ se odporoučel do rockového… pekla? Nevěřím. Způsobil takovou hudební erupci, že magma nejprve sežehlo všechno kolem, ale půda nakonec zůstala pro další muziku natolik úrodná, že snad přimhouřil Sv. Petr oko. Příběh zpěváka se začal psát na Zanzibaru, kam se náš redaktor Aleš Malár vypravil po jeho stopách. Užijte si náš fotoreport! A nebude v čísle sám. Do podobného dobrodružství se pustila naše spolupracovnice Eva Ticháková v Liverpoolu v souvislosti s Beatles. Štěpán Ernýgr vás provede další etapou života Johna Lennona s Yoko Ono v New Yorku a Tomáš Polívka sáhne do postbeatlesácké historie zcela nedávné – Paul McCartney natočil sedmnácté album Egypt Station. A jak praví sám autor, když pustí do světa novou desku Brouk, jde automaticky o Událost s velkým U.

V čísle najdete samozřejmě mnoho dalších exkluzivních materiálů, zejména rozhovorů se zahraničními hvězdami. Prostor dostali rovněž tuzemci. Tak například Tomáš Klus. V poslední době upoutal pozornost především gestem, vůči kterému se staví veřejnost velice rozporuplně. Milan Říský jej (mimo jiné) požádal o komentář. Na které jste straně? O tom za vás rozhodovat nebudeme. Za sebe mohu říci, že mám sice bouchačku stále za pasem, otevřené oči, ale zaměstnávám raději uši. Takže volume doprava! A nakonec jedna technická připomínka. Informace o změnách v našem vydavatelství – a že jsme v tom ohledu hotoví přeborníci – najdete tradičně v zadním sloupku Co se peče v Rock’n’All. Přeji fajn podzimní čtení.

LUCIE JEDLIČKOVÁ

 

6 – 13 | In Rock

AC/DC, Nebeský bar, David Bowie, Læther Strip, Ex-Beatles pod lupou: John Lennon, Máš lístek? (koncerty na září), Steve Gadd, Korálův atol

14 – 19 | Kde se Freddie skutečně narodil / Po stopách frontmana Queen

Reportáž z východoafrického Zanzibaru je zaostřená na historickou část hlavního města Stone Townu, do okolí nenápadného domu, kde se 5. září 1946 narodil Farrokh Bulsara, jehož zná umělecký svět pod uměleckým jménem Freddie Mercury. (Aleš Malár)

RNA_9-18_Freddie-Mercury

20 – 21 | Když Freddie zpíval maďarsky

Koupit si dnes lístek na koncert své oblíbené skupiny nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Jinak tomu ale bylo před rokem 1989, zvlášť když se ten koncert konal v úplně jiné, byť rovněž komunistické zemi. Tři roky před pádem železné opony si tento zážitek dopřálo i několik Čechoslováků. Mohly jich být desítky, možná dokonce stovky. Měli jediný cíl: zhlédnout vystoupení skupiny Queen na budapešťském Népstadionu. (Martin Zoul)

22 – 23 | Komentovaná diskografie studiových alb Queen

Patnáct řadovek od debutu Queen až po labutí píseň Made In Heaven. (Roman Jireš, ČTK)

24 – 27 | Nejdražším desky všech dob

Hudební nosiče s jasným nepoměrem cena/výkon! Už to tak v životě lidském chodí, že i pomyslný hadr, do kterého si Rembrandt utřel štětec, stojí více peněz než koukatelná krajinka s jelenem, kterou namaloval strýc Novák tetě k výročí svatby. Zrovna tak i v hudebním světě narazíme občas na artefakty, nad jejichž brutálně nastřelenou sběratelskou cenou zůstává rozum běžného smrtelníka stát. Představíme dvě desítky z nich. (Jan Tesař)

29 | Klipoví mágové

Spike Jonze: Nápady ze skateboardu. (Pavel Zelinka)

30 – 33 | Liverpool: Hudební přístav na řece Mersey

Existuje li nějaké evropské město, které po celý rok žije hudbou, je jím Liverpool. Svou historií, spojenou hlavně se začátky The Beatles, láká do svých ulic spoustu nadšených turistů. Ani fotbaloví fanoušci slavného liverpoolského klubu nemohou co do počtu a nadšení konkurovat těm, kteří tam přijedou za všudypřítomnou hudbou a svou chutí bavit se vytvářejí neutuchající ruch přístavního města. (Eva Ticháková)

34 – 37 | Rock’n’All Interview: Ivan Král

Ivan Král je jedním z mála českých muzikantů, jemuž se podařilo zanechat v rockovém světě svoji skutečně znatelnou stopu. Pohovořit s tak výraznou hudební osobností je jistě samo o sobě vždy velmi lákavé a nyní se k tomu naskytla i řada dobrých důvodů. V květnu oslavil neuvěřitelnou sedmdesátku, právě vydává nové album Colors a od poloviny září se s ním tuzemští diváci budou moci opět setkat i u nás, jelikož v Čechách odehraje další ze svých tuzemských koncertních mini turné (úvodní vystoupení se uskuteční 18. září v pražském Lucerna Music Baru). (Leoš Kofroň)

RNA_9-18_Ivan-Kral

38 – 41 | Paul McCartney: Příští stanice Egypt

Sir Paul se bez bázně a hany vydává na exotickou výpravu za mystérii egyptskými? Ne, nekráčí ve stopách dávných odvážných archeologů a nepouští se po filmové produkci či podnikání v oblasti nakladatelských práv do dalších dobrodružství. „Jenom“ vydá 7. září sedmnácté sólové album, nazvané tajemně Egypt Station. A když pustí do světa novou desku Brouk, jde automaticky o Událost s velkým U. (Tomáš S. Polívka)

42 – 43 | Rat Scabies: Jsem jen bubeník, ne muzikant

Legendární The Damned letos potěšili novým albem Evil Spirits. Rat Scabies (vlastním jménem Chris Millar), jejich někdejší bubeník a jedna z ústředních postav britské punkové revoluce, rovněž nezahálel a na konci května vydal svou první sólovou desku s názvem P. H.D. (Prison, Hospital, Debt). Ve svých třiašedesáti letech nemá nouzi o práci a pokud zrovna někde nekoncertuje nebo nehledá Svatý grál, tak vyrábí kytary z krabic od doutníků. (Petr Adamík)

44 – 52 | Recenze

Up & Down (Co zaujalo naše redaktory v uplynulém měsíci), Tomáš Klus a Cílová skupina, Daron Malakian & Scars On Broadway, Brian Bromberg, Cowboy, Florence And The Machine, Boz Scaggs, Neil Young + Promise Of The Real, Spiritualized, Dave Matthews Band, Joan Armatrading, Interpol, Rodney Crowell, Jan Hammer, Underworld & Iggy Pop

54 – 56 | Jerry Garcia: Sanfranciský král hudby

Letos je tomu dvacet tři let, co v létě 1995 zemřel Jerry Garcia. Hudebním fanouškům je znám především jako kytarista a zpěvák skupiny Grateful Dead. Jeho hudební život byl ale daleko pestřejší a škatulka psychedelického rocku, do které bývá nejčastěji zařazován, mu byla vždy příliš těsná. Miloval bluegrass, country, folk, ale i soul a jazz. Patřil k těm málo kytaristům, které poznáte po pár tónech. Uměl hrát na banjo i steel kytaru. Byl vpravdě hudební renesanční osobnost, jakých po této planetě mnoho nechodilo. (Ondřej Krista)

57 | Voices Of Rock

Brendan Benson: Svým vlastním pánem. (Petr Nožička)

58 – 59 | Mladá krev

Kathryn Joseph: Smrti navzdory (Pavel Zelinka), Lord Huron: Silně rozkývaný metronom (Martin Zoul), With Confidence: Další pop-punková senzace? (Jakub Poštolka)

60 – 61 | Anna Calvi: Nejlépe se cítzím, když riskuji

„Záměrem téhle desky je být primární a krásná, zranitelná a silná, být lovcem i kořistí,“ tvrdí o své nové desce Hunter zpěvačka a skladatelka Anna Calvi. Třetí studiové album držitelky ceny BRIT Award a dvou nominací na Mercury Music Prize vyhnalo tuto Angličanku znovu na turné, v jehož rámci se 8. listopadu představí i v pražském Lucerna Music Baru. Ve velmi otevřeném rozhovoru s naším stálým německým spolupracovníkem si povídala o boji s genderovými stereotypy, pěti letech čekání na nové album i emocionalitě hry na kytaru. (Marcel Anders, překlad Pavel Zelinka)

RNA_9-18_Anna-Calvi

62 – 63 | Interpol: Boj proti perfekcionismu

Vloni to na moc velký progres u Interpol nevypadalo, objížděli totiž svět s programem postaveným na 15 let staré prvotině Turn On The Bright Lights. Jenže už v té době kapela měla v podstatě hotovou kostru nové desky, která vyšla poslední srpnový den. Dostala název Marauder (v češtině Záškodník, případně Špeh). Proto jsme neváhali a za kytaristou, basákem a zpěvákem Paulem

Banksem jsme jednoho špeha s diktafonem vyslali. (Marcel Anders, překlad Pavel Zelinka)

64 – 67 | Rod Stewart: Třicet krvavě rudých růží

Mistr pěvec londýnský i losangelský platí z pomyslného hlediska uměleckého za kontroverzní postavu. Podle některých položek diskografie by se mohlo zdát, že je ochoten zazpívat svým od pánaboha darovaným chraplákem všechno. Včetně jízdního řádu a receptu na dort s třešničkou. A dokáže to nezaměnitelně, což o to. K datu 28. září ohlásil Sir Roderick David Stewart, CBE, vydání už 30. sólového alba. Třetího od doby, co se vrátil k interpretaci původních písní. Deska Blood Red Roses vyjde tři roky po předchozím úspěšném titulu Another Country. Máme být třikrát zvědaví? (Tomáš S. Polívka)

68 – 69 | Na vlastní uši

Pavel Skála (Ondřej Krista)

70 – 75 | Live

The Rolling Stones, Obituary, Hypnos, The Dead Daisies, David Byrne, Pearl Jam, Deep Purple, Dickey Betts & Band, Marshall Tucker Band, Devon Allman Project feat. Duane Betts, Robert Plant And The Sensational Space Shifters, Off Festival

76 – 77 | Spiritualized: Svůdné odlesky psychedelického mraku

Šest let jsme museli čekat, než Jason Pierce, šéf kapely Spiritualized, připraví k vydání novou porci muziky. K tomu nakonec došlo první zářijový pátek tohoto roku, kdy se zároveň objevila informace, kterou Jason opakuje ve svých současných rozhovorech – jedná se o poslední desku souboru. Pokud tomu tak opravdu je, nastal ten správný čas prosvištět více než 35 let dlouhou kariéru muzikanta, který nezávislou scénu posunoval nejen s touto skupinou, ale i s předchozími Spacemen 3. (Pavel Zelinka)

78 – 79 | Úroda u sousedů aneb Pozvánka do dění na současné polské hudební scéně

Polsko je velká země plná velkých emocí – a také velkých ambicí. Poláci prostě chtějí být světoví. Kromě toho se nyní Rzeczpospolita právě nachází v nebezpečném období bouřlivé „adolescence“, kdy se společnost pohybuje v rozmezí protichůdných nálad, pokouší se vypořádat s tradičními hodnotami a řádem a zároveň nalézt novou moderní identitu. Otázka, do jaké míry je aktuální situace nebezpečná pro vývoj demokracie, však není předmětem tohoto článku. (Pavlína Lipowczan)

80 – 84 | Tomáš Klus: Řešíme hodnoty místo bojůvek

Písničkář Tomáš Klus vydává novinku pojmenovanou Spolu, má za sebou turné po věznicích a také veřejné vymezení se proti Andreji Babišovi. Odmítl hrát na akcích, které sponzoruje jakákoli firma napojená na českého premiéra a odmítá dávat rozhovory všem jím vlastněným médiím. Dvaatřicetiletý zpěvák přesto nepřišel s ukřičenou nahrávkou plnou protestních písní, místo toho vyzývá ke společné diskuzi a vyzdvihuje rodinné hodnoty i velikány tuzemské literatury. Pro některé nenapravitelný idealista, v jiných očích zase až skoro spasitel. Ani jedním z toho však být nechce, neboť primární je pro něj to, aby všichni byli šťastni a místo hrození pěstí spolu vedli dialog. V pořadí šestý zářez v diskografii je další osobní nahrávkou, na níž zpěvák reflektuje své aktuální životní postoje a hodnoty. (Milan Říský)

RNA_9-18_Tomas-Klus

85 | TH!S: Leze z nich hudba jejich rodičů

Členem kapely TH!S je sice známý herec a režisér Vojta Kotek, který v ní hraje na baskytaru, ale čtyřčlenná skupina se do povědomí posluchačů snaží dostat především svou hudbou. Ta představuje návrat k rock’n’rollu 70. let à la AC/DC či Led Zeppelin. Frontmanem TH!S je zpěvák, kytarista a textař Jan Melíšek. Sestavu vedle něho a Kotka tvoří kytarista Ondřej Vyoral a bubeník Josef Černý. Společně hráli již ve formaci Zevláky. Ta zanikla ve chvíli, kdy dostala nabídku předskakovat skupině Wohnout na turné, a vznikl název TH!S. S Rock’n’All hovořil Jan Melíšek. (Milan Říský)

86 – 87 | Pamětní playlist Jaromíra Tůmy

Co se hrálo před třiceti lety aneb výběr z autorské rubriky Echo v Mladých světech č. 37-41/1988

88 – 89 | Jazz & Blues

Billy Gibbons, Wayne Shorter, John McLaughlin & Jimmy Herring (Pavel Víšek)

90 – 91 | Globální kuchyně

Satanique Samba Trio exkluzivně (Petr Dorůžka)

RNA_9-18_globalka

92 – 93 | Film & Divadlo

Premiéra měsíce: Po čem muži touží (Pavel Víšek)

94 – 95 | Audio & Video

Sluchátka na doma. Za podlahové reprosoustavy potřebuje leckdo alternativu, poradíme, jak na to. (Pavel Víšek)

96 – 97 | Rock’n’All Press Photo, Co se peče v redakci RocknAll

Informace z vydavatelství

(Navštíveno 760krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články