Nováčci hudebního nebe

Rubrika:  Novinky, publikováno: 19.05.2016

Rok 2016 je všesměrně nabitý – mnozí významní hudební interpreti vydávají nová alba, další se vydávají na turné a jiní, bohužel, opouštějí tento svět. Přinášíme vám přehled těch, kteří letos definitivně uzavřeli nejen svou profesní dráhu.

David Bowie

Tento kult, člověk mnoha tváří, proslulý Ziggy Stardust zemřel 10. ledna 2016 ve svých 69 letech. Příčinou jeho smrti byla rakovina jater, již však tajil nejen před médii, ale také svými přáteli a známými. O této diagnóze legendárního hudebníka věděli do poslední chvíle jen jeho nejbližší. Nutné je ovšem podotknout, že ač byl jeho odchod nesmírně smutný pro všechny jeho příznivce, oplýval i jistým půvabem: dva dny před touto tragédií totiž Bowie vydal novou desku Blackstar, která zahrnuje četná sdělení o životě i smrti.

 

Glenn Frey

Dne 18. ledna do hudebního nebe dorazil Glenn Frey, jeden ze zakládajících členů britské kapely Eagles. Ta svou největší slávu zažívala během sedmdesátých let minulého století, kdy vydala šest studiových alb. Frey zde fungoval na postu kytaristy a hráče na klávesy, po rozpadu skupiny v roce 1980 se mu dobře dařilo i na sólové dráze. Uskupení znovu obnovilo činnost před dvaadvaceti lety, přičemž Frey byl plnou součástí tohoto reunionu. Naneštěstí letos podlehl zdravotním komplikacím v důsledku složitého operačního zákroku.

 

Colin Vearncombe (Black)

Tento „singer-songwriter“, který se za svou pětatřicetiletou kariéru pohyboval ve vodách punk rocku i popu, zesnul dne 26. ledna kvůli těžkým zraněním z autonehody, jež se mu v lednu přihodila. Známý byl zejména pod pseudonymem Black, se kterým si můžeme spojovat většinu z jeho čtrnácti studiových desek, včetně hitovky Wonderful Life. Poslední album vydal v roce 2015 a pojmenoval je Blind Faith. To, ani žádné další, však nesklidilo tak velký úspěch, jako Blackova tvorba z osmdesátých let.

 

Paul Kantner + Signe Toly Anderson

Čtvrtek 28. 1. 2016 byl otřesným dnem pro příznivce amerických rockerů Jefferson Airplane. Zemřeli totiž dva někdejší členové tohoto uskupení, Paul Kantner a Signe Anderson. První zmiňovaný, jenž působil na postu kytaristy skupiny, podlehl infarktu myokardu. Vokalistka Andersonová léta trpěla plicním onemocněním, které ji nakonec porazilo. Ačkoliv Jefferson Airplane zažívali největší slávu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, v různých podobách a jmenných modifikacích se na hudební scéně objevují dosud.

 

Jon Bunch

Posledního ledna za nejasných okolností hudební scénu opustil Jon Bunch, zpěvák emo-rockových formací Sense Field a později Further Seems Forever. Obě kapely však fungovaly na přelomu tisíciletí, přičemž Bunch se hudbě rozhodně věnovat nepřestal. Jeho posledním počinem byla spolupráce s bandou Lucky Scars, která koncem loňského roku vydala EP. Na objasnění příčiny úmrtí pouze pětačtyřicetiletého hudebníka média čekají dodnes.

 

Maurice White

Třetího únorového dne ve věku 74 let zemřel Maurice White, zpěvák americké hudební skupiny Earth, Wind & Fire, jež se za dobu svého působení řadí mezi soul, funk, R&B, jazz, disco, pop i rock. White produkoval některá z alb EWF, za což byl oceněn celkem sedmi cenami Grammy. Za příčinu smrti se v tomto případě považuje Parkinsonova choroba, kterou hudebník dlouhodobě trpěl.

 

Viola Beach

Kris Leonard, River Reeves, Tomas Lowe a Jack Dakin neboli všichni členové skupiny Viola Beach zemřeli dne 13. února spolu se svým manažerem Craigem Tarrym následkem autonehody, ke které došlo nedaleko švédského Stockholmu během přesunu mezi koncerty. Tato britská indie parta stihla za dobu působení na scéně (necelé tři roky) vydat dva singly: Swings & Waterslides a Boys That Sing. Ty po zmiňované tragédii diametrálně stouply v žebříčkách hitparád.

 

George Martin

Sir George Martin, nebo chcete-li „Pátý Brouk“, se 8. března znovu shledal s Georgem Harrisonem a Johnem Lennonem. Jakožto producent se podílel na každé z desek The Beatles, za což získal nesčetná ocenění. Sirem jej jmenovala královna Alžběta II. před dvaceti lety, přičemž Martin v roce 2002 složil hudbu k jejímu zlatému jubileu od nástupu na trůn. Hudebník se dožil úctyhodného věku devadesáti let a zemřel přirozenou smrtí ve spánku.

 

Keith Emerson

Fenomenální klávesista Keith Emerson, někdejší člen formací The Nice a EMERSON, LAKE & PALMER, 10. března zemřel následkem střelného poranění, jež si způsobil sám. Důvodem sebevraždy byla zřejmě Emersonova táhnoucí se deprese, problémy s alkoholem a zejména pak dlouhodobé onemocnění srdce. S Gregem Lakem a Carlem Palmerem s přestávkami fungovali až do roku 2010. Oficiální rozpad uskupení však přinesla až Emersonova smrt.

 

Phife Dawg

Phife Dawg byl člověkem, který svým působením vytvářel celou třetinu proslulé hiphopové formace A Tribe Called Quest; vyjma toho v roce 2000 vydal sólovou desku Ventilation: Da LP. Se smrtí se setkal dvaadvacátého března ve svých 45 letech. Příčinou úmrtí byla cukrovka, jíž hudebník trpěl dlouhých 26 roků. Sám sebe v singlu Oh My God hořkosladce nazval funky diabetikem.

 

Merle Haggard

Významný představitel country, který nahrál sedmačtyřicet studiových alb a osmatřicetkrát vystřelil své singly na první příčky hitparád, zemřel 6. dubna na zápal plic. Vloni vydal svou poslední desku Django And Jimmie, kde spolupracoval se svým dlouholetým přítelem Williem Nelsonem. Nahrávka byla kritiky přijata velmi kladně. Jeho odchod byl každopádně smutný, ale slávu si užil do poslední chvíle.

 

Prince

Náš výčet zatím uzavírá multižánrová legenda Prince, jež se za roky své působnosti pohybovala na scéně popu i R&B. K této šokující ztrátě došlo 21. dubna, kdy byl hudebník zalezen mrtev ve svém domě. Pár dnů předtím byl propuštěn z nemocnice, kde byl hospitalizován pro celkovou slabost. Původně bylo za příčinu smrti považováno předávkování opiáty, poslední dobou však koluje zpráva, že tento hudební génius zemřel na AIDS. Do posledních dnů koncertoval v rámci svého turné Piano and Microphone.

A seznam zřejmě bude jen narůstat. Hudební svět totiž přišel také o Petera Behrense a Johna Berryho

Ema Šimečková

(Navštíveno 515krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

Tagy



Související články