Nejdražším vinylem světa je Ringova kopie Bílého alba

Rubrika:  Novinky, publikováno: 02.09.2016

Sběratelé vinylů jsou zvláštní sortou hudebních fanoušků. Ti movitější neváhají vydat za raritní kousky do své sbírky nevídané sumy. Jeden takový si loni pořídil nahrávku, kterou aktuální vydání Guinessovy knihy rekordů označuje za vůbec nejdražší vinyl na světě. Jde o kopii tzv. Bílého alba od THE BEATLES, která se v aukci pořádané koncem loňského roku v Los Angeles prodala za 790 tisíc dolarů. To je v přepočtu více než 16,5 milionu korun.

Nejde pochopitelně jen tak o nějaký z mnoha výlisků jednoho z nejslavnějších alb rockové historie. Zaprvé ho do aukce poskytl přímo Ringo Starr, který desku opatroval dlouhých 35 let. Zadruhé se jedná první, monofonní vydání alba z roku 1968 a třetí zvláštností dotyčné desky je její sériové číslo – 0000001. Právě číslování jednotlivých výlisků bylo zvláštností prvního vydání Bílého alba. Výlisek s číslem 0000005 se v roce 2008 prodal za 28 141 dolarů (bezmála 685 tisíc korun).

Dosavadní titul nejdražší gramofonové desky držela vůbec první nahrávka obsahující hlas Elvise Presleyho z roku 1953. Vzácný acetátový disk se loni v lednu prodal za částu 300 tisíc dolarů (téměř 7,3 milionu korun). V nejnovějším vydání Guinessovy knihy rekordů figurují kromě Ringa Starra i další hudebníci, většinou díky svým úspěchům v hitparádách. Nejčastěji se tu zmiňuje jméno Justina Biebera, úspěšní ale byli i THE WEEKND, Sam Smith a posmrtné vavříny získal i David Bowie.

Martin Zoul

 

(Navštíveno 212krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články