Monkey Business hoří

Rubrika:  Novinky, publikováno: 09.11.2018

Horká albová novinka Monkey Business je tady. Jejich devátá nahrávka Bad Time For Gentlemen je první, kde Tonyu Graves vystřídala na postu zpěvačky Tereza Černochová. Opět se můžeme těšit na muziku, která se neoposlouchá, a nepřehlédnutelný obal, jemuž dominují dobové fotografie Bohdana Holomíčka. Nejen o tom si Rock’n’All popovídal s multiinstrumentalistou, skladatelem a producentem Romanem Holým, který stojí i za oceňovaným albem J.A.R. Eskalace dobra.

První, co mě napadlo, že jsi tak trochu blázen. Jak jinak si vysvětlit, že prakticky během jednoho roku stojíš za tak skvělými alby, jakými jsou Eskalace dobra a teď Bad Time For Gentlemen?

Díky za ta slova. Jediné, co má smysl, je to, když naše snažení padne na úrodnou půdu. Úloha nás kejklířů a šašků přece je, aby z našeho snažení měl někdo radost. S mými milovanými spoluhráči z J.A.R. i Monkey Business se snažíme udělat každou desku co nejlépe, jak je v našich možnostech. Každý má nějakou etapu a hudební zbraně někdy silnější, jindy slabší. Ale princip, že se snažíš udělat bezvadnou desku, která by tě bavila, je pořád stejný. Pak nastane nějaká situace ve vzduchu nebo ve společnosti a dojde k něčemu, co se stalo s J.A.R. Tahle kapela už svým způsobem skomírala a nikdo od ní nic zásadního nečekal. Když jsme dělali Eskalaci dobra, říkal jsem si, že nechci zažít to, co zažívám u svých oblíbených kapel – že mají osmou nebo devátou desku a už to prostě není dobrý. Rozhodl jsem se, že to udělám jinak, že budeme k sobě ještě tvrdší a přísnější, aby se nám podařil nějaký nový nákop. Chtěl jsem všechny překvapit a řekl jsem si, že s Otou Klempířem namícháme ten hudební koktejl tak, že si ho zhltnete s daleko větší chutí než normálně. Něco se stalo a odezva na desku byla ze všech stran úžasná. Přitom si nemyslím, že by Eskalace dobra byla tak výrazně lepší deska než ty předtím. Odvedli jsme stejně poctivou práci jako vždycky.

Když jste za Eskalaci dobra přebírali cenu Anděl, zdálo se mi, že si toho opravdu vážíte…

Ono se to může zdát, ale nejsme ze železa a nejsme taková parta cyniků, jak to může podle textů vypadat. S velkou chutí jsme tam šli a převzali si to. Navíc ta ceremonie měla slušnou úroveň.

Ale kde jsi vzal ještě sílu a energii na práci nad albem Monkey Business?

Bylo to pro mě těžké. Měl jsem na zádech batoh s cihlama J.A.R. s tou češtinou, která je výhodou, a navíc velmi dobrou češtinou textů Oty, které sice nejsou pro každého, ale tak je to s každým dobrým uměním. A teď s tím batohem na zádech vstupuješ do Monkey Business, svého druhého dítěte, a chceš pro oba zajistit pěkný život. Tak jsem zaktivoval úplně jiná centra a byl jsem strašně rád za Terezu (Černochovou, novou zpěvačku MB – pozn. aut.), která do toho podle mne vnesla nový náboj. A při tvorbě hudby a výběru textů jsem byl stejně přísný jako u J.A.R. a vzniklo něco, co mám strašně rád. Cítím, že jako kapela hoříme…

z rozhovoru Romana Jireše (ČTK), který najdete kompletní v listopadovém Rock’n’Allu…

(Navštíveno 111krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články