Michael Angelo Batio předvede v Praze svou famózní show

Rubrika:  Novinky, publikováno: 05.04.2016

Michael Angelo Batio je americký heavymetalový kytarista, pocházející z Chicaga, kde se narodil do italsko- německé rodiny. V pěti letech začal hrát na klavír a brzy skládat vlastní hudbu. Zlom přišel v jeho deseti letech, kdy se prvně chopil kytary. Již ve 12ti hrál v různých mládežnických kapelách a kostelních slavnostech, kdy kytaru nepustil denně z ruky 10-12 hodin. Ve třinácti letech mu jeho učitel hudby oznámil, že ho nedokáže více naučit, protože toho ovládá víc než on ve 22. Tak začal zkoumat hru profesionálů a ubírat se vlastním směrem. Dnes je znám jako nejrychlejší kytarista na světa, a jako první kytarista, který začal používat „dvojitou kytaru“ ve tvaru V. Na přelomu 80. a 90. let hrál v glam-metalové kapele NITRO, a je proslulý instruktážními videi „Speed Kills“.

Start jeho profesionální kariéry je datován do roku 1984, kdy nastoupil do chicagské kapely HOLLAND, pojmenované po svém zakladateli Tommy Hollandovi, bývalému zpěvákovi Steppenwolf. O rok později natočili debutové album Little Monsters, které zaznamenalo mírný úspěch po celých Spojených státech, avšak kapela se krátce na to rozpadla a Batio nastoupil do stejnojmenné skupiny zpěváka Michaela Cordeta. Ta ovšem měla také jepičí život.

Klíčovým momentem byl rok 1987, kdy se spojil s glamrockovým zpěvákem Jimem Gillettem a nahrál kytary na jeho sólové album Proud To Be Loud. Muzikantská chemie zafungovala a zakládají spolu s baskytaristou TJ. Racerem a bubeníkem Bobby Rockem, skupinu Nitro. O dva roky později vydávají debutové album O.F.R., které se stává průlomovým do „velkého světa“ showbussinesu. Z alba pocházejí i dva singly – „Freight Train“ a „Long Way From Home“, z čehož prvně jmenovaný se stává hitem stanice MTV, která tehdy byla něco úplně jiného než předvádí dnes. Michaelova hra na kytaru se stává pojmem i díky tomuto klipu, který oslovil širokou veřejnost. Ve stejném roce vydává i své první instruktážní video. O dva roky později vychází druhé album, s opět podivným názvem Nitro II:H.W.D.W.S., ale krátce na to se skupina rozpadá. Nechá za sebou ještě zdařilou předělávku skladby Cat Scratch Fever od Teda Nugenta a stejně povedené video. V roce 1993 Michael Angelo startuje sólovou kariéru.

Nemá cenu vyjmenovávat všechny jeho úspěchy, protože pravděpodobně není kytarista, který by neznal jeho hru a instruktážní videa, tak snad jen, že v roce 2012 byla jeho kytara Dean “Jet” Double-Guitar umístěna ve stálé výstavě v muzeu rock and rollové síně slávy v Clevelandu ve státě Ohio! Současně byl vyhlášen v Guitar One Magazine kytaristou č. 1 všech dob z top 100 kytaristů a je vzorem nekonečné řady kytaristů, k čemuž se mezi jinými vehementně hlásí třeba John Petrucci, Tom Morello nebo svého času třeba Dimebag Darrell.

Spolu s Batiem vystoupí v pražském klubu Exit-Us kapela BLACK HORNETS a také LILI VILIT. Vstupenky v ceně 380 korun jsou v přeprodeji v sítí Ticketpro.

(Navštíveno 144krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články