Legendární „Suzina“ se opět vrací

Rubrika:  Novinky, publikováno: 21.03.2023

Energická nestorka rock’n’rollu Suzi Quatro připravuje další návrat do České republiky. Naposledy u nás vystoupila těsně před první covidovou uzávěrou v rámci turné No Control, nadcházející koncerty se uskuteční v sobotu 22. dubna v brněnském Sono Centru a v neděli 23. dubna ve Velkém sále Lucerny v Praze.

Dáma s „baskytarou zavěšenou proklatě nízko“, která na začátku června oslaví třiasedmdesáté narozeniny, během covidu nezahálela. Výsledkem je deska The Devil In Me z jara 2021, takže návštěvníci tuzemských koncertů se mohou těšit na nové skladby zahrané naživo na velkém koncertním aparátu. Nebudou ale pochopitelně chybět ani zásadní pecky jejího repertoáru: od A Girl Like Me, přes Can the Can či 48 Crash po nesmrtelné Stumblin’ In a If You Can’t Give Me Love.

Suzi Quatro (vlastním jménem Suzi Quatrocchio) se narodila 3. června 1950. V mládí se učila na klavír a bicí, a když jí bylo 14 let, otec jí dal první baskytaru Fender Precision (tu vlastnila ještě v roce 2007). Svou první skupinu Suzi Soul & The Pleasure Seekers založila se svými sestrami v témže roce. Tato dívčí kapela absolvovala mimo jiné turné po amerických vojenských základnách, Suzi později popisovala bez sentimentu, jak musely nosit minisukně a paruky, a většina vystoupení se odehrávala v kabaretech, kde záleželo víc na tom, jak vypadají, než jak jim to hraje a zpívá. V roce 1970 Suzi pozval do Británie producent Mickie Most, který ji podpořil ve vlastní kariéře a vytvořil „novou Suzi Quatro“. Předtím totiž dostala nabídku od ředitele americké společnosti Elektra Records, aby se stala „novou Janis Joplin“, která by zaplnila mezeru po zemřelé legendě, což však odmítla.

Dala přednost vlastní kariéře ve Velké Británii, což jí přineslo v 70. letech úspěchy a řadu hitů: Can The Can (1973), 48 Crash (1973), Devil Gate Drive (1974), If You Can´t Give Me Love (1978) nebo duet s Chrisem Normanem ze Smokie Stumblin´In (1979). Suzi Quatro byla první ženou, která v rocku převzala do té doby výhradně mužskou dominantní roli v rámci kapely jako zpěvačka i muzikantka. V zásadě byla první rockovou frontwoman. Za svůj vzor ji označila Chrissie Hynde z The Pretenders i baskytaristka legendárních Talking Heads Tina Weymouth.

Začátky obou akcí jsou v 19:30 hodin a vstupenky v obvyklých předprodejích.

Michal Straka

orig_SUZI_QUATRO___CFCZ_2022_2022617114141

(Navštíveno 321krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články