Legendární firma Gibson čelí krachu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 02.05.2018

Jeden z nejslavnějších kytarových výrobců v dějinách rockové hudby se stále topí v dluzích. Aktuální informace dokonce potvrzují, že společnost Gibson požádala o vyhlášení konkurzu. Snaží se tím dostat z astronomických dluhů, jejichž částka se pohybuje mezi 100 až 500 miliony dolarů. Podle serveru Rolling Stone se společnost nyní soustřetí na reorganizaci a restrukturalizaci kultovní značky. Konkrétně to znamená, že se Gibson bude soustředit především na výrobu kytarových nástrojů a všechny ostatní aktivity a projekty půjdou stranou. Samotná výroba a prodej kytar nadále bez problémů pokračuje.

“Během uplynulých 12 měsíců jsme udělali významné kroky k restrukturalizaci . Prodali jsme části firmy, které nepatřily k našemu jádru, zvýšili jsme příjem,” komentuje situaci generální ředitel firmy Henry Juszkiewicz. Časopis Rolling Stone uvedl, že se Gibson zbavil části firmy, která se věnovala výrobě systémů domácí zábavy a audio spotřebičů. Tuto část svého portfolia firma v roce 2014 koupila od společnosti Phillips.

Historie firmy sahá do roku 1902, kdy ji v městečku Kalamazoo založil stavitel hudebních nástrojů Orville Gibson. Původně firma vyráběla především mandolíny a banja, teprve později se začala specializovat na stavbu akustických kytar. V polovině 30. let slavila úspěchy se svými elektrickými kytarami a na tomto poli si postu- pem času vybudovala neotřesitelnou pozici. Mezi její nejslavnější modely patří dodnes vyráběný Gibson Les Paul, který se stal oblíbeným nástrojem celé řady kytaristů světových jmen. Patří k nim například Eric Clapton, Mark Knopfler, The Edge, John McLauglin nebo Slash. Pod Gibson spadají také další známé značky kytar jako Epiphone, Kramer nebo Steinberger.

Jakub Poštolka

(Navštíveno 295krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články