Komorní verze trutnovského festivalu nebude

Rubrika:  CZ / Novinky, publikováno: 29.06.2017

Nejstarší český hudební festival Trutnoff se letos neuskuteční. Původně měl proběhnout na novém místě u obce Mladé Buky na předměstí Trutnova. Vzhledem k menší rozloze pronajatého areálu měl mít letošní ročník komornější podobu, což odrážel i změněný název Open Air Workshop. Hlavní pořadatel Martin Věchet ale tento týden vzdal bitvu se zastupiteli Mladých Buků, kteří si konání festivalu na území obce od začátku nepřáli.

Vyplývá to alespoň z emotivního prohlášení, kterým Věchet na webu festivalu popsal peripetie provázející pokus o přesun akce z Trutnova do Mladých Buků. V prohlášení například stojí, že obec přijala několik účelových vyhlášek, jejichž cílem mělo být konání festivalu zabránit nebo alespoň výrazně zasáhnout do jeho charakteru. Šlo například o zákaz hraní po desáté hodině večerní či odvod 20 procent z prodeje vstupenek do pokladny obce.

„Stanovili takové podmínky, které konání našeho setkání při zachování tradičního ducha a programové struktury, jak ji znáte, kdy kapely hrály téměř do svítání, nebylo možné uskutečnit a prakticky je znemožňují,“ píše v prohlášení Věchet. Dále v něm popisuje nepřátelské naladění, které ze zastupitelů Mladých Buků během vzájemných jednání cítil. „Bylo to, jakoby doprostřed obce měla spadnout bomba, ze které vyskáčou samí narkomani a alkoholici, kteří se budou všude povalovat a zamoří celou vesnici,“ líčí pořadatel atmosféru těchto jednání.

Open Air Workshop se měl konat na pozemku soukromého majitele. Mladé Buky si pořadatelé vyhlédli kvůli jejich blízkosti k legendárnímu Hrádečku, kde měl chatu bývalý prezident Václav Havel. Havel byl častým hostem trutnovského festivalu a v roce 2007 byl jmenován náčelníkem festivalového kmene, jak Věchet a spol. návštěvníky přehlídky nazývají. Festival se poprvé konal v roce 1987, od roku 1990 pak s občasnými výjimkami pravidelně. Tradičním místem konání byl trutnovský areál Na Bojišti, který byl v posledních letech předmětem nepřehledných sporů o vlastnictví a budoucí využití.

Po odchodu z Bojiště a krachu jednání s Mladými Buky se pořadatelům údajně rýsují nabídky uspořádání festivalu v nové, dosud nezveřejněné lokalitě. „Už nyní se nám ozývají z různých teritorií, měst i obcí s nabídkou ležení. Nejspíš pro vás ještě letos něco vymyslíme…“ uzavírá Martin Věchet prohlášení se svou typickou indiánskou rétorikou.

Martin Zoul

 

(Navštíveno 131krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články