Jsem Robbie "Fucking" Williams a pořád vyprodávám stadiony

Rubrika:  Live / Novinky, publikováno: 20.08.2017

Jakoby si tenhle vzhledem zralý muž, výstupem pořád ten kluk z Take That, řekl, že právě probíhající turné bude takové bilanční. Velmi sebevědomý až egoistický nástup, velkohubé proslovy stejně jako dojemné chvilky vzhlížející k rodině a andělům, kdy navíc nechal zazpívat manželku i svého otce.

Slunce, seno, Erasure

Už od metra v pražských Letňanech vítala opravdu monstrózní stage a předznamenávala velké věci. Nejprve ji se zapadajícím sluncem obsadilo synthpopové duo Erasure, které, abych byl upřímný, už má to nejlepší za sebou – a to hezkou řádku let a tak zpěvák Andy Bell, pobíhající na obrovské scéně ve blýskavých stříbrných kalhotách, působil docela bizarně. Lidé čtyřicet plus byli spokojeni přísunem osmdesátkových hitů jako Love To Hate You, Blue Savannah nebo Oh L’Amour, mladší publikum se prostřednictvím instastories o tenhle nevšední zážitek dělilo se svými followery.

Věděli jste, že rodák ze Stoke-on-Trent má vlastní hymnu? A víte, že není nepodobná té britské?? Jen se v ní nezpívá o ochraňování královny, ale o Robbieho odvykačce a problémech s alkoholem a drogami. S pomocí vzletných přízvisek jako ikona a legenda hlasatel uvádí na scénu hlavní hvězdu večera a další zastávka z turné The Heavy Entertainment Show může začít.

Ten spratek z devadesátek je tu zpátky

Scéna je rázem plná lidí, Robbie má za zády vedle doprovodné kapely i orchestr a už od první skladby, která nese název jako celé turné, se kolem něj promenádují snědé krásky v titěrných kostýmcích. Začal sakra sebevědomě. To, že navíc vystupuje v černém kiltu, brzo využívá. Zvedá přední část pánské sukně a hlásí do davu: „Tohle jsou moje koule!“, načež se otočí k rozvášněnému davu a když zvedá zadní část, dodává: „… a tohle je moje prdel!“. Dav řve nadšením, ale záhy na Robbieho jediný pohyb ruky utichá a zpěvák polohlasem uzavírá: „A vy všichni jste dneska večer moji!“ Testosteron stříká na všechny strany.

To, že lidi nepřišli jen na obyčejný koncert, ale na skutečně propracovanou a do detailu vytříbenou show, se záhy potvrzuje. Williams má totiž vedle neskutečné porce přirozeného charismatu i velkou dávku talentu při pointování svých proslovů mezi jednotlivými skladbami. „Zvedněte ruku, komu je tu nad čtyřicet…, komu je tady nad třicet… a teď zvedněte ruce, kdo je mladší, než třicet let.“ Zvedá se les rukou. „OK, dovolte mi, abych se představil, jmenuji se…“ Publikum burácí smíchy. Aneb britský humor z dovozu v praxi.

George Michael – Freedom 90

Kapela za zády udělá na oko chybu, Robbie celý koncert zastavuje, na muzikanty se naoko důrazně osopí, častuje je slovem „dickheads“ a do davu pronáší: „Jsem Robbie Fucking Williams a pořád vyprodávám stadiony!“ A právě tady jakoby dramaturgicky přechází z nevycválaného egoistického hajzlíka do role nové – té, do které během let až do dnešních dnů dospěl.

Vzpomíná na začátky v kapele Take That, k jejímž kvalitám připojuje takové milé slovíčko: „sračka“, a přes píseň Monsoon a novinkovou Party Like a Russian, která se ze zištných důvodů nesetkala s pochopením ruských úřadů, přichází vzpomínka na nedávno zesnulého George Michaela – Freedom 90.

Rodina je očividně to, co ho drží

Další skladbu Love My Life z loňského alba předznamenává dlouhatánský proslov o rodině. Robbie vypráví o dětech, o manželce, o svém soukromí a nedokáže skrýt dojetí – ačkoli sám potetovaný a v tílku odděný tvrďák je na chvíli hodně na měkko. Image probíhajícího turné se nese v duchu boxu a tak s prvními tóny usedá do velké boxerské rukavice a ta ho na otočném rameni nadnáší nad nadšený davem. Přes les iPhonů ho lze jen těžko spatřit.

I když je scéna pompéznější a bombastičtější než Trump Tower na Manhattanu, uchovává si pořád svoji lidskou tvář. Robbie na chvíli zklidní při coveru legendární skladby od Franka a Nancy Sinatrových Somethin’ Stupid a k překvapení všech zve k sobě manželku Aydu Field. Na předchozích koncertech zval některou z fanynek, ale možná právě krásy Prahy způsobily, že Ayda do české metropole přijela za Robbiem.

Senior a Junior Wiliams

U rodiny zůstaneme. Součástí aktuálního tour je duet s Peterem Williamsem – otcem slavného zpěváka. Stejně jako před každou skladbou, tak i tady následovalo předlouhé průvodní slovo. A v tom v elegantním obleku se na jeviště vyhoupl na jeviště. Orchestr spustil Sweet Caroline od Neila Diamonda. Peter s jistým krokem i hlasem ovládl celý letňanský areál. Jen škoda, že v refrénu, kdy se očekává davové „o-o-o“, pěl jen zlomek publika. Lidi prostě tuhle nahrávku „na volej“ neproměnili.

To, že je Robbie starý harcovník a s diváky mluvit umí, předvedl před skladbou Come Undone z alba Espapology a vyzval fanynku „s velkýma očima“ v první řadě, aby doplnila text. Kamera zblízka snímala její… přednosti, ale holka se nedala a dokonale Williamse doplnila. Ten jí za odměnu daroval tričko.

V mnoha polohách

Efektní laserovou show ukázal u slavné skladby Feel, na vrchol své kariéry písní Millenium a dokonce nevynechal ani experimentální Rudebox.

Robbie dokázal, že nepatří do jedné žánrové škatulky, ale že dokáže lidi dostat jak swingem, tak rapem. Jeden z největších zážitků pro mě byla píseň Kids, původně duet s Kylie Minogue, kterou jsem si jako malá zpívala doma u televize s klipem pořád dokola,” dodala po koncertě fanynka Vlaďka.

Řekla ano

Po naoko laciném odchodu s písní Rock DJ do zákulisí, přišel na přídavky záhy zpět. Vyhecoval dav coverem Seven Nations Army, ale hned zase zvolnil. Na jeviště si přizval mladý pár a nechal muže promluvit. Ten poklekl před svoji partnerku a požádal ji před desítkami tisíc lidí o ruku. Robbie následující skladbu She’s the One věnoval právě zasnoubené dívce. A pak přišlo, co všichni očekávali – megahit, který Williamse vystřelil do dnešních výšin: Angels. Až se mu oči leskly dojetím. Za sólové interpretace My Way od Claude François se s diváky fanoušky rozloučil. Ti pak měli moře času tento exkluzivní zážitek vstřebávat při nekonečném čekání na metro.

Když to vezmu kolem a kolem, na sobotní bombastické show – záměrně neříkám jen koncertu – nechybělo víceméně nic. Robbie nevynechal žádný významný hit, fanoušci si odnesli zážitek z velkolepě pojatého vystoupení, připomínajícího často spíše muzikál z Broadwaye pod širým nebem. Skutečně, jedna z vrcholných show, která se v Česku tento rok zatím uskutečnila.

Text Aleš Malár, foto Michal Straka

(Navštíveno 526krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články