Gotika žije aneb Magická noc trubadúrů již potřetí

Rubrika:  CZ / Novinky, publikováno: 27.10.2016

Magická noc trubadúrů je festival, který na sebe upozornil naprosto netypickou dramaturgií. 12. listopadu se v Kralupech nad Vltavou odehraje jeho již třetí dějství. Pro tuto v pravém slova smyslu výjimečnou přehlídku je tou zastřešující věcí slovo gothic, ale v neortodoxním smyslu a s mnoha přesahy.

Za pořadatelstvím stojí místní nadšenec Jindřich Kohm, vystupující pod pseudonymem R.X. Thámo. Spolu s kytaristou Pavlem Merklem alias Darkthepem založili v roce 2006 projekt Bratrstvo Luny, ze kterého se postupem času stala kapela vystupující na předních žánrových (rozuměj gothicrockových) festivalech v tuzemsku i zahraničí. Pro Bratrstvo Luny je charakteristický určitý perfekcionalismus, jehož strůjcem je právě „prokletý poeta“ R.X. Thámo. „Mám v sobě touhu materializovat umělecké vize do podoby dotáhnuté zcela na hranici momentálních možností. Produkuji nahrávky, ze kterých bych byl jako fanoušek nadšený, a stejné je to i dramaturgií Magické noci trubadúrů nebo s ní spojenými novinami Trubadúr,“ říká.

Letošní Magickou noc trubadúrů, která se koná s dvouletou periodicitou, chápe její hlavní pořadatel jako symbolické završení magické trilogie. Není náhodou, že headliner festivalu, jihlavský soubor XIII. století, si tuto událost vybral ke křtu svého desetialbového kompletu Pandora a zároveň coby oslavu 25 let své existence. Navíc po dlouhých dvaceti letech pouze zde naživo zazní jeho kultovní skladba Transylvanian Werewolf.

Vystoupení Bratrstva Luny v Kralupech bude letos jeho jediným a u příležitosti desátého výročí vzniku tu pokřtí bilanční 2CD Decade. Frontman XIII. století Petr Štěpán pro něj nazpíval novou verzi písně Vampyrismus psýché, původně pocházející z alba Goethit z roku 2009. Přináší i dvě úplně nové skladby a jako speciální bonus osobitě pojatou předělávku písně Pochod hrdinů z repertoáru kultovní punkové kapely Hrdinové nové fronty, která byla přímým předchůdcem XIII. století. Oba bratři Štěpánové (jak Petr, tak bubeník Pavel) se po jejím poslechu nechali slyšet, že je to snad jediná coververze HNF, která se jim líbí a jsou z ní nadšení…

V souvislosti s Magickou nocí trubadúrů bylo vydáno i třetí číslo „gotického dvouletníku“ Trubadúr. Noviny obsahující 16 stran formátu A3 v navýsost profesionálním zpracování vyšly v nákladu 6500 výtisků. Na festivalu kromě Bratrstva Luny a XIII. století dále vystoupí polský Deathcamp Project, mostecká Carpatia Castle a postpunkový Výsměch? z Poličky.

Petr Korál

(Navštíveno 297krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články