Fanfán Tulipán má Genius noci

Rubrika:  Novinky, publikováno: 05.03.2020

„Pojď se mnou se mnou do Polabí, do krajiny, co připomíná vypuštěný balon,“ zpívá Eliška Vidomus v titulní písni alba Genius noci, které pokřtí s kapelou Fanfán Tulipán 7. března v pražské Vile Štvanice. Na nahrávce ze studia SONO ožívají jak postindustriální místa z okolí Pardubic, tak i norské fjordy nebo krajiny virtuální. Hravá poetika typická pro Fanfánovu tvorbu na novém albu zůstala, ale přetavila se do tajuplnější a rafinovanější podoby. Svůj podíl na tom mají také přizvaní hosté – trumpetista Oskar Török (Vertigo), vibrafonista Radek Doležal (Mallet Q) a tubista Šimon Janák (Tygroo).

„Ve svých skladbách ráda pracuji s obrazotvorností, nechávám se vést představami různých krajin nebo situací, ke kterým vytvářím vlastní ‚soundtracky‘. V případě titulní písně Genius noci to byly zarostlé terény, brownfieldy a zdánlivě krotké ‚zóny‘ v okolí Pardubic, neturistická místa, kterými vlaky obvykle jen projíždí, která ale stojí za to objevovat,“ říká Eliška Vidomus, autorka skladeb, která mezi své vzory řadí třeba Erika Truffaze, Johna Medeskiho, Beatu Hlavenkovou nebo Ibrahima Maaloufa.

Jak už název alba napovídá, jeho tematický rámec tvoří motiv noci, jemný šerosvit je ale v pravý čas vyvážen prosvětlenější, jiskřivou náladou skladeb Cestovní horečka nebo Předjaří. Další výrazný motiv představují „virtuální krajiny“ sociálních sítí. Svět, ve kterém se uživatelům často vrací jen ozvěna vlastního hlasu, se stal inspirací pro skladbu Komnaty ozvěny, chvíle strávené mimo internetové připojení inspirovaly skladbu Muži v oflajnu. Kapela Fanfán Tulipán se na české hudební scéně pohybuje 10 let a aktuálně vystupuje ve složení: Eliška Vidomus (melodika Hammond, estonská citera kannel, zpěv), Štěpán Zbytovský (flétna, basklarinet), Petr Svoboda (piano), Pavel Husa (baskytara a kontrabas) a Šimon Hajdovský (bicí). Svoji hudbu Fanfán Tulipán označuje jako symbiózu jazzu, funku, šansonu i filmové hudby. V minulosti skupina vydala CD Polyorama (2011) a EP Vulpea Lunatica (2017). Animovaný klip k písni Genius noci, jehož autorem je výtvarník a animátor Oliver Vršanský, byl vybrán na letošní AniFilm.

Singl Genius noci vyšel už v listopadu 2019 v limitované edici na vinylu. Kmotrou alba, jehož křest se koná 7. března v pražské Vile Štvanice, bude klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková

red, foto Vojtěch Havlík

(Navštíveno 22krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články