Éra Elvise Presleyho pomalu končí

Rubrika:  Novinky, publikováno: 19.05.2017

Málokterá osobnost zanechala v hudební historii takovou stopu jako Elvis Presley, od jehož smrti letos uplyne 40 let. Ačkoli by se mohlo zdát, že je odkaz Krále rock’n’rollu věčný, výzkumy naznačují, že to s jeho trvalostí nebude tak žhavé. Web TheGuardian.com například zveřejnil výsledky ankety, kterou provedla britská organizace YouGov. Vyplývá z nich, že 29 % Britů ve věku 18-24 let nikdy neslyšela jedinou Elvisovu píseň. Jen 12 % respondentů z této věkové kategorie pak označilo Presleyho za svého oblíbeného zpěváka.

Tato čísla by se dala vysvětlit prostým stárnutím fanoušků Krále rock’n’rollu, jak ostatně dokazují lepší výsledky mezi staršími respondenty. Organizátoři ankety se ale zároveň ptali na oblíbenost dalších klasických hudebních hvězd, které Elvise suverénně převálcovali. K oblibě The Beatles se přihlásilo 23 %, o dva procentní body lépe je na tom David Bowie. Zdá se, že problém leží spíše v rostoucí neschopnosti Elvisovy hudby oslovit mladé lidi.

Článek na webu Guardianu cituje Davida Hesmondhalgha z Univerzity v Leedsu. Ten se domnívá, že nízká popularita Elvise Presleyho mezi mladými lidmi souvisí s jeho příslušností k předalbové hudební éře. „Elvis si udělal jméno svými singly,“ říká Hesmondhalgh. „Objevil se ještě před tím, než vznikla rocková kultura tak, jak ji známe dnes. Celá ta mytologie rockových alb se mu vyhnula. Nic podobného Seržantu Pepřovi, s čím by se mladí lidé identifikovali, Elvis nemá.“

Zatímco mladí Britové ztrácejí o Elvise zájem, starší fanoušci zase postupně umírají. Na trh se tak dostávají opečovávané desky z jejich sbírek, což působí strmý propad cen. S potížemi se potýkají jak specializované elvisovské obchody, tak i muzeum v usedlosti Graceland. Není důvod předpokládat, že by se tento trend mohl v dohledné době obrátit. Je tedy na místě prohlásit, že jsme svědky konce dlouhého Elvisova kralování.

Martin Zoul

 

(Navštíveno 192krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články