Einstürzende Neubauten bilacují bestofkou

Rubrika:  Novinky, publikováno: 02.12.2016

EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN vznikli v roce 1980 jako projekt mladých Berlíňanů, kteří neměli peníze na nástroje (na které stejně neuměli hrát), ale s touhou udělat díru do hudebního světa. Vedení charismatickým Blixou Bargeldem započali dráhu industriální skupiny, kdy k tvorbě využívali podomácku vyrobené nástroje a přístroje. Za téměř čtyři dekády se jejich přístup k muzice moc nezměnil (stále diváky na svých koncertech udivují všemožnými „instrumenty“), díru do světa však udělat stihli. A letos vůbec poprvé rekapitulují výběrem toho nejlepšího na nosiči s jednoduchým názvem Greatest Hits.

I přes to, že byl koncert z 1. dubna 1980, kdy uskupení vystoupilo poprvé, považován jen za aprílový žertík, pánové svůj záměr vybudovat vlastní strategii proti sociální i hudební architektuře mysleli smrtelně vážně. Tak se první nahrávky kapely zapsaly zlatým písmem do hudebních análů a například alba Kollaps nebo Halber Mensch patří k „povinné četbě“ všech, kteří se alespoň trochu zajímají o alternativní hudební scénu.

 

Postupem času se z tvorby těchto Němců vytratila mladická dravost i neústupnost a byly nahrazeny zklidněním a životními zkušenostmi. Místy až šansonově klidné skladby z posledních let ale neztrácejí originalitu, napětí a klasický rukopis „Hroutících se novostaveb“. Proto není divu, že pánové sestavili výběr svých největších hitů výlučně z alb z posledních let, aby tak představili publiku svou přístupnější tvář. Dokonce se na výběr dostala i skladba How Did I Die?, pocházející ze zatím poslední nahrávky Lament, která vznikla jako připomínka sta let od začátku 1. světové války.

Greatest Hits vyšlo 25. listopadu a zájemci mohou nosič pořizovat na CD nebo na speciálním vinylu, obsahuje také zbrusu nové mixy některých skladeb. Jedná se o vůbec první kolekci, kterou takto sestavila samotná kapela – dřívější počiny Strategies Againts Architecture dávali dohromady vždy lidé z vydavatelství. Že se to na albu hity jen hemží, můžete posoudit z tracklistu:

 1. The Garden
 2. Let’s Do It A Da DA
 3. Die Interimsliebenden
 4. Haus der Lüge
 5. Sabrina
 6. Sonnenbarke
 7. Susej
 8. Total Eclipse Of The Sun
 9. Dead Friends (Around The Corner)
 10. Die Befindlichkeit Des Landes
 11. Redukt
 12. Nagorny Karabach
 13. Salamandrina
 14. How Did I Die?
 15. Ein Leichtes Leises Säuseln

Aleš Lochman

(Navštíveno 198krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články