Dvanáct strun Karla Zicha

Rubrika:  Novinky, publikováno: 20.10.2020

Nakladatelství Galén pokračuje ve vydávání vzpomínkových publikací českých hudebníků, po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa se na začátku listopadu objeví kniha vzpomínek na Karla Zicha.

Kniha Dvanáct strun Karla Zicha z pera Michala Bystrova, Marty Bystrovové a Zdeňka Hazdry je unikátní sbírkou rozhovorů, jakýmsi kubistickým portrétem, z jehož úhlů lze složit pestrý obraz osudů zpěváka, který byl jednou z největších hvězd naší pop music. Na Karla Zicha, který zemřel předčasně v pětapadesáti letech, vzpomínají kolegové, příbuzní a známí. Zpěvák na stránkách knížky ožívá ve vyprávěních obou jeho žen, Nataši a Jany Zichové, dětí Adély a Karla i švagrové Dagmar a synovce Otakara. Historii rodu Zichů osvětluje Karlova sestra Marie Bořek-Dohalská. O Karlově profesním životě hovoří kritik Jiří Černý, někdejší šéf kapely Flop Michal Pavlík, písničkářka Lenka Filipová, hudebník a pedagog Jiří Hlaváč nebo textař František Novotný. Zichovým začátkům ve Spirituál kvintetu i jeho návratu k témuž souboru po sametové revoluci jsou věnovány rozhovory s Jiřím Tichotou a Dušanem Vančurou. Biografii zpestřují dvě desítky kratších vzpomínek Karlových přátel a souputníků včetně Jiřího Bělohlávka, Petra Jandy, Jiřího Pavlici, Marty Kubišové, Michala Prokopa nebo Zuzany Michnové.

Nedílnou součásti je CD, které se jmenuje stejně jako kniha Dvanáct strun Karla Zicha s podtitulem Sám se svou kytarou. Obsahuje 19 raritních nahrávek od 60. let až po rok 2004, kdy zpěvák tragicky zemřel. Najdeme zde mj. část jeho pozdního akustického recitálu, živé provedení starých blues a spirituálů i dvě dosud nevydané nahrávky se Spirituál kvintetem. Většinou jde však o sólová vystoupení. Dramaturgickým záměrem bylo představit tvorbu Karla Zicha z pohledu těch, kteří ho spíše než za hvězdu českého popu vždycky vnímali coby výsostného hráče na dvanáctistrunnou kytaru a zpěváka s neuvěřitelným, téměř soulovým feelingem.

Dvanáct strun Karla Zicha

red, repro Galén

(Navštíveno 185krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články