Dokument Vinyl na ČT art nahlédne do historie gramofonových desek

Rubrika:  Novinky, publikováno: 27.02.2023

Dějiny gramofonových desek v českých zemích od období první republiky po současnost zrekapituluje v dokumentu Vinyl režisér Pavel Jirásek. Hodinový snímek nabídne osudy tuzemských vydavatelství, genezi studiového nahrávání hudby, vývoj marketingu a prodejů nebo třeba fenomén sběratelství elpíček i designu alb jako svébytného žánru užité grafiky. V premiéře odvysílá dokument program ČT art ve středu 8. března od 20:15 hodin.

“Ve filmu se zaměřujeme zejména na dvě výrazné hudební epochy minulosti, tedy na třicátá a šedesátá léta minulého století,” řekl Pavel Jirásek. “Divákům tak ukážeme i přechod výroby od šelakových po vinylové desky. ale rozhodně neopomeneme ani současný návrat fenoménu v posledních dvou dekádách,” dodal režisér.

Vrchol obliby gramofonových desek nastal v 70. a 80. letech, poté začala nastupovat konkurence – magnetofonové kazety a později také digitální nosiče. Celosvětová krize postihla výrobu vinylů v 90. letech. Netrvala ovšem příliš dlouho a poměrně brzy nastal zlom. CD a DVD sice nahrazuje  sdílení na streamovacích platformách, ale interpreti, hudební vydavatelství a zejména fanoušci se obracejí k vinylům. “Obrazně řečeno zažila gramofonová deska něco, jako když bájný pták Fénix vstal z popela. Z desek se tak znovu stal moderní produkt s naprosto výjimečným osudem,” zmínil se Zdeněk Pelc, majitel společnosti GZ Media, která je mezi výrobci vinylů globálním gigantem.

red

(Navštíveno 190krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články