Dobře Utajený výtah aneb skupina Tak co? debutuje

Rubrika:  Novinky, publikováno: 03.02.2021

Olomoucké těleso Tak co? vzniklo před pěti lety jako kapela spolužáků, kteří si chtěli zahrát nějaké coververze. Postupně je ale přestalo bavit hrát jenom předělávky a vrhli se na vlastní tvorbu. Mezitím se několikrát proměnila sestava do dnešní podoby, již tvoří Marcel Harvánek (klávesy, kytara, hudba, aranže), Jiří Fetka (kytara, zpěv), Petr Votoček (kytara), David Hrbek (baskytara, zpěv, texty), Jan Lexa (bicí) a Marek Novotný (trubka, zpěv).

První deska Utajený výtah vznikala průběžně dva a půl roku, poslední skladbu pánové nahráli na jaře 2020 těsně před prvním lockdownem. Výsledkem je kolekce vkusných písní, které hudebně oscilují mezi rockem a různými formami inteligentního popu. Pokud jde o přemýšlivé texty, album je tematické a jak říkají sami členové souboru, představuje jakýsi jejich deník. „Všechny písně mají své konkrétní adresáty a až na jednu výjimku vycházejí z konkrétních situací a pocitů, které jsme za tu dobu tak různě prožívali. Zmíněná jedna výjimka je skladba Měsíc, což je textová koláž z knihy Tiché dny v Clichy v překladu Jaroslava Kořána,“ vysvětluje David Hrbek.

Album Utajený výtah zatím existuje v digitální podobě, ale chystá se také jeho fyzická podoba na CD i LP. Jednotlivé písně totiž mají působivý výtvarný doprovod od dvanácti různých autorů – svými původními díly (od kresby přes malbu a grafiku až po fotografii) kapele přispěli Jan Homola z Wohnoutu, Roman Franta, Antonín Střížek, Vendula Chalánková, Michael Rittstein, Michal Cihlář, Jiří David, Martin Mulač, Michal Ožibko, Pure Beauty, Alexander Goldscheider a Magdalena Šalamounová, která si na desce také pohostinsky zazpívala.

Zajímavostí je věru netradiční vznik přední strany obalu. „Jeho autorkou je Agnes Cihrlíková, věrná fanynka naší kapely. Její jméno je smyšlené, sami nevíme, kdo to je, ale z Facebooku a z jejích vzkazů víme, že nevynechá jediný náš koncert,“ říká Hrbek a doplňuje: „Už 30. prosince 2019 nám napsala do zprávy, že na baru její oblíbené hospody v centru města od ní máme návrh obalu našeho alba. Předtím si u mě ještě zjišťovala, jak se bude album jmenovat. Napsal jsem jí tři zamýšlené názvy. Stále jsme se totiž nemohli rozhodnout a Agnes rozhodla za nás, když pro desku zvolila třetí z těch možností, což byl Utajený výtah. To, co vytvořila, není nějaké dílo zhotovené ve Photoshopu, ale opravdu ruční práce – koláž o velikosti LP na velké dřevěné desce.“

V tuto chvíli už Tak co? pracují na několika nových skladbách, které by rádi vydali jako EP.

Petr Korál, foto Petr Palarčík

Tak co - Obal alba

(Navštíveno 243krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články