Ceny Mercury Prize zveřejnily svůj shortlist

Rubrika:  Novinky, publikováno: 27.07.2017

V hudebním světě neexistuje prestižnější ocenění, než udělení Mercury Prize. Podle statutu jsou ceny určeny nejzajímavější nahrávce uplynulých 12 měsíců, která vznikla ve Velké Británii či v Irsku. Předstupněm k zisku ceny je zařazení do tzv. shortlistu, seznamu dvanácti kandidátů, ze kterých se konečný vítěz vybírá. Letošní shortlist byl zveřejněn právě dnes a kromě radosti nominovaných budí i rozpaky z některých jmen, která na seznamu figurují.

Aby bylo jasno: porotci Mercury Prize (letos oficiálně přejmenované na Hyundai Mercury Prize), se nikdy nebránili upozorňovat vedle nových či přehlížených jmen také na výrazné počiny zavedených umělců. Přesto se v komentářích, jež se po zveřejnění shortlistu vynořily, objevují pochybnosti, zda si právě alba ÷ od EDA SHEERANA či Relaxer od ALT-J ocenění zaslouží.

Dalším velké jméno na letošním seznamu patří kapele THE XX, svým způsobem lze za stálice považovat i takové GLASS ANIMALS či SAMPHU. Ten se zároveň řadí do vlny umělců, jejich nominace svědčí o výborné kondici britské urban music. Loni Mercury Prize ostatně vyhrál rapper SKEPTA, letos mají šanci na vítězství např. STORMZY, J HUS nebo LOYLE CARNER.

Tradičně chudý je shortlist na menšinové žánry. Výjimku tvoří jen loňský debut Together, As One jazzové kapely DINOSAUR. Kvůli přehlížení dění na okrajích hudebního spektra bývá ostatně porota Mercury Prize pravidelně kritizována. Navzdory tomu se však stále jedná o jedinečný ukazatel toho, co zajímavého se v uplynulém roce na britské a irské hudební scéně událo.

Kompletní seznam nominovaných alb najdete zde.

Martin Zoul

(Navštíveno 57krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články