Brian Eno bude vystavovat v Praze

Rubrika:  Novinky, publikováno: 23.02.2017

Životopis BRIANA ENA působí dojmem, jako by snad tolik aktivit nemohl jediný člověk stihnout. Obvykle se v letmém výčtu zmiňuje Enův podíl na vzniku ambientní hudby, působení v kapele Roxy Music či jeho role producenta desítek alb, z nich mnohé představují cosi jako zlatý fond světové pop music. Méně pozornosti se upírá k Enově tvorbě na poli videoartu a dalších oblastí výtvarného umění. Změnit by to mohla výstava, kterou na letošek připravuje pražská Národní galerie.

Středobodem výstavy bude Enova instalace The Ship, která vychází z jeho stejnojmenného loňského alba. Inspirací k jeho vzniku byl Enovi příběh o zkáze Titaniku, který vnímá jako metaforu k aktuálnímu stavu civilizace. V Národní galerii bude mít The Ship podobu “imerzivního zvukového prostředí”, tedy instalace nabízející návštěvníkům za použití hudby komplexní estetický zážitek. Ke zhlédnutí bude i dvojice videí, která vznikla počátkem 80. let a která jsou souhrnně známa pod názvem 14 Video Paintings.

Výstava bude k vidění ve Veletržním paláci od 17. března do 10. září. Vernisáže by se měl Brian Eno osobně zúčastnit, byť prohlášení galerie působí dojmem, že to není zdaleka jisté. Zcela vyloučeno to ale není – v roce 1998 se Eno zúčastnil vernisáže výstavy, která se konala v pražské galerii Nová síň. Tehdy tu Eno vystavoval objekt vytvořený ve spolupráci s českým výtvarníkem Jiřím Příhodou. Šlo o jakousi ohradu postavenou kolem zdroje hudby a světla. Oboje lákalo k prozkoumání, to však kvůli oné ohradě nebylo možné.

Martin Zoul

(Navštíveno 198krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články