BOO se po deseti letech vrací

Rubrika:  Novinky, publikováno: 21.02.2021

Jedna z nejoriginálnějších českých kapel rockové alternativy BOO, jež působila mezi lety 1998 až 2010, se vrací s ambicemi oslovit i mladší posluchače. Prostřednictvím platformy Bandcamp právě vydává nový, aktuální situací inspirovaný singl Lockdown Dance. Přestože každý ze čtyř členů momentálně žije v jiné zemi, comeback BOO je počinem nejslavnější sestavy Christoph Pajer (zpěv, kytara, baskytara, housle), Josef Ostřanský (kytara, baskytara, zpěv), Andrea Nazir Konstankiewicz (violoncello, zpěv) a Pavel Koudelka (bicí, zpěv).

Skupinu BOO založil v roce 1998 kytarista Josef Ostřanský, jedna z legendárních osobností brněnské alternativní scény, známý zejména ze skupin Dunaj a E. Do kapely přizval svého parťáka z Dunaje a někdejší rytmickou oporu Vášových Z kopce Pavla Koudelku, cellistku Andreu Konstankiewicz, jež teprve rok poté založila s Dorotou Barovou duo Tara Fuki, a z Rakouska povolal multiinstrumentalistu, zpěváka a jurodivého frontmana Christopha Pajera. Skupině, které vyšla alba BOO (1999) a Listen (2002), se podařilo navázat na tradici toho nejlepšího z brněnské alternativy ale zároveň hudbu výrazně modernizovat, učinit ji svébytnou a díky originálnímu složení také zvukově často velmi neobvyklou. Kvarteto absolvovalo řadu turné a vystoupení v Čechách i v zahraničí, ať už to byly koncertní štace v Německu, Rakousku, Francii, Austrálii, Rusku, Polsku i Tasmánii.

Po bezmála desetileté pauze se BOO loni v létě rozhodli svoji činnost obnovit. „BOO nebyla nikdy mrtvá kapela. Spala a asi potřebovala jasný důvod, aby se probudila. To se teď stalo,“ řekl Christoph Pajer a doplnil: „Hned po první konverzaci se členy kapely po letech bylo jasné, že jsme připraveni pokračovat v cestě. Každý z nás se mezitím někam posunul, geograficky i umělecky, ale při první zkoušce zůstal pocit, jako kdybychom nikdy nebyli od sebe.“ Po prvních zkouškách se členové rozjeli do svých momentálních domovů ve čtyřech zemích Evropy a covidový lockdown je přinutil změnit způsob práce. „Andrea posílá své party z Francie, Pepa brousí kytaru ze Sofie, Christoph hraje a zpívá z Rakouska a já stále nevytáhl paty a nahrávám na chalupě v ČR,“ vypočítal Pavel Koudelka. „Nikdy bych netušil, že půjde skládat hudba takto na dálku a s takovou radostí a pocitem sounáležitosti bez fyzického kontaktu. Jde to, i když třeba já a Andrea zažíváme ve svém věku intenzivní dobrodružství v podobě učení se nahrávání do počítače za vydatné pomoci Pepových telefonních lekcí.“

„Své nápady nahrajeme do hudebního softwaru a rozešleme kolegům. Ten, kdo je v daný moment nejvíce inspirován novým motivem, přidává svůj part a nahrávku posílá dál. Tento dvourozměrný nákres se postupně změní ve 3D, 4D. Pak přichází důležitý okamžik, kdy zpěvák v tomto prostoru nachází zprávu – text a tím naplňuje časovou linku. No a pak už to společně zalogujeme a máme hit. Je to jednoduché. Tento návod najdete v každé alchymistické příručce,“ nechal nahlédnout pod pokličku společné tvorby současných BOO Josef Ostřanský. Tímto způsobem vznikla i první nová píseň Lockdown Dance. „Před rokem nám zavřeli kulturu a vlastně všechno, co je zábavné. Co nám zbývá, než udělat si zábavu sami doma? Píseň Lockdown Dance má v úmyslu trochu rozšířit optimismus. Aspoň tančit můžeme, i když se sluchátky a sami. A s námi tančí i trocha rezignace, protože konec ještě není vidět,“ doplnil Christoph Pajer.

„Kočovný život bigbeatové kapely jsem opustila, když se mi natvrdo ozvaly biologické hodiny. Odstěhovala jsem se do Francie, rodila a vychovávala děti,“ zavzpomínala Andrea Konstankiewicz. „Zároveň mi ale energie a naléhavost BOO fakt chyběla, takže jsem moc ráda, že se nám obloukem podařilo se lidsky i hudebně znovu sejít. Z mých batolat už jsou puberťáci, kteří mají srandu z toho, že máma hraje rock, takže nic nebrání výjezdu na turné. Teď jen už aby to bylo!“

SIngl Lockdown Dance je dostupný na platformě Bandcamp.

BOO (Christoph Pajer, Josef Ostøanský, Andrea Konstankiewicz, Pavel Koudelka) - 2021

(red)

 

(Navštíveno 199krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články