Blíží se konec Sigur Rós

Rubrika:  Novinky, publikováno: 10.11.2018

Populární islandská postrocková kapela Sigur Rós se potýká s problémem, který možná bude stát za ukončením její činnosti. Dlouholetý bubeník Orri Páll Dýrason byl totiž nucen opustit řady souboru kvůli obvinění ze znásilnění, a stal se tak další obětí celosvětově nechvalně proslulé kauzy #MeToo.

Ačkoliv nechceme nijak zlehčovat problematiku násilí jakéhokoliv druhu páchaného na ženách, měli bychom ctít presumpci neviny, což se ani v tomto případě neděje. Umělkyně a feministka Meagan Boydová zveřejnila 25. září na sociálních sítích obvinění ve znění: „Dnes je to poprvé, co jsem opravdu chtěla plakat kvůli traumatu, které jsem v sobě několik let zadržovala. To trauma se jmenuje Orri Páll Dýrason a hraje v kapele Sigur Rós. Té noci se to stalo dvakrát a já se sama sobě divila, že jsem hned neodešla. Byla jsem ale opilá, k smrti unavená a šokovaná.“

Údajné znásilnění se mělo odehrát v roce 2013, kdy se jeho účastníci seznámili v Los Angeles na jedné párty. V několika dalších příspěvcích Meagan celou událost pečlivě popsala, v jiném zase přišla s obviněním, že se ji Dýrason pokoušel několikrát umlčet.

Samotný bubeník se ke kauze vyjádřil jen jednou, a to svým prohlášením o odchodu ze skupiny, která se tak zredukovala na pouhé dva členy. „Udělám vše proto, abych boj s touto noční můrou vyhrál, ale z respektu ke všem, kteří si sexuálním zneužíváním prošli, nebudu tento boj vést veřejně. Ve světle těchto obvinění jsem se rozhodl své působení v Sigur Rós ukončit. Je to pro mě velmi těžké rozhodnutí, ale nemůžu tato vážná obvinění nechat ovlivnit celou kapelu a tu úžasnou práci, kterou za ta léta udělala. Práci, která je mi tolik drahá.“

Věříme, že se celá kauza důkladně prošetří a pravda vyjde na světlo, jako hudební fanoušci bychom však ocenili, kdyby se podobné praní špinavého prádla odehrávalo až v momentě, kdy je evidentní, že je prádlo špinavé. Pokud se situace odehrála tak, jak ji popisuje Meagan Boydová, jsme pro potrestání islandského hudebníka, pokud se však ukáže, že se věc neodehrála tak, jak bylo avizováno, kdo vezme zpět zničené životy i kariéru několika lidí, kterých se situace přímo dotýká?

Aleš Lochman

(Navštíveno 243krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články