Banksy by mohl být 3D z Massive Attack

Rubrika:  Novinky, publikováno: 05.09.2016

Mohlo by se zdát, že v dnešním světě není možné ututlat něčí identitu. A přesto se dosud nikomu nepovedlo zjistit, kdo se skrývá za přezdívkou neslavnějšího graffiti umělce současnosti. V minulosti se objevilo už více spekulací, kdo je Banksy, žádná ale nevyvolala takovou senzaci, jako nejnovější teorie skotského novináře Craiga Williamse. Ten je přesvědčený, že Banksy je ve skutečnosti pseudonym, který používá hudebník 3D ze skupiny MASSIVE ATTACK.

Williams zanalyzoval výskyt Banskyho děl v Severní Americe a Austrálii a došel k překvapivému závěru: doba, kdy se Banksyho graffiti objevila, koresponduje s termíny koncertů Massive Attack na daném místě. Williams je proto přesvědčený, že přezdívku Banksy používá buď 3D sám, nebo skupina lidí napojená na Massive Attack a cestující s kapelou po světě v rámci jejího turné.

Spekulace o tom, že by 3D mohl být Banksym, se objevily už v minulosti. Hudebník, jehož vlastní jméno zní Robert del Naja, ale tyto teorie označil za neopodstatněné. S Banksym ho prý pouze pojí přátelství z dob dospívání v Bristolu, oba umělci se také navzájem podporují ve své tvorbě – del Naja vystupuje v Banksyho filmu Exit Through The Gift Shop, Banksy je zase autorem předmluvy ke knize 3D And The Art Of Massive Attack.

Dosud nejvážnějším „kandidátem‟ na ztotožnění s Banksym byl Brit jménem Robin Gunningham. Před 11 lety vznikla na Jamajce jeho fotografie se spreji a šablonami, které Banksy při své tvorbě běžně používá. Letos v březnu pak vědci z londýnské Queen Mary University zveřejnili studii, při které porovnali výskyt 140 Banksyho děl s adresami spojenými s Gunninghamem. „Mysleli jsme, že nám vypadne tak deset nejpravděpodobnějších podezřelých, velmi brzy se to ale zúžilo jen na jediného vážného kandidáta,‟ řekl jeden z autorů studie.

Martin Zoul

(Navštíveno 212krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články