Až se léto zeptá: 5 tipů na zahraniční festivaly

Rubrika:  Novinky, publikováno: 26.01.2016

Letošní zima sice ještě tu a tam ukazuje zuby, už teď lze ale spřádat plány na léto. Pořadatelé letních hudebních festivalů to vědí a začínají bojovat o vaši přízeň a obsah vašich peněženek.

Přinášíme vám pět tipů na zahraniční festivaly, jejichž návštěva se podle nás vyplatí.

Primavera Sound, Barcelona, Španělsko (1.–5. července)

blur_ps2013

Primavera každoročně boduje v žebříčcích nejlepších hudebních festivalů a soudě podle letošní nabídky, nebude tomu jinak ani tentokrát. V programu defiluje jedno zajímavé jméno vedle druhého, což musí na místě způsobovat pořádná dilemata. Výprava na tenhle festival sice nepatří k nejlevnějším, alespoň jednou by si ji měl ale dopřát každý, kdo to se svým hudebním fandovstvím myslí vážně.

Mezi desítkami položek letošního ročníku figurují např. RADIOHEAD, znovuobnovení LCD SOUNDSYSTEM, indie psychedelici TAME IMPALA či francouzští downtempoví elegáni AIR. Lahůdkou pak nejspíš bude koncert Briana Wilsona, který vystoupí s repertoárem svých domovských BEACH BOYS.

https://www.primaverasound.com

 

Rock Am Ring / Rock Im Park, letiště Mendig / Zeppelinfeld Norimberk (3.–5. července)

rock im park 2015 8

Tahle festivalová siamská dvojčata patří k největším akcím svého druhu nejen v Evropě, ale na celém světě. Obě přehlídky se konají ve stejnou dobu, přičemž naprostá většina účinkujících vystupuje na obou festivalech. Pohled do programů napovídá, že na své si tu přijdou především fanoušci klasického rocku, neplatí to ale stoprocentně.

Vedle headlinerů, kterými jsou RED HOT CHILLI PEPPERS, BLACK SABBATH a VOLBEAT, se letos chystá např. vystoupení islandských indiepopařů OF MONSTERS AND MEN, elektronických renegátů MAJOR LAZER či drum’n’bassových RUDIMENTAL.

http://www.rock-am-ring.comhttp://www.rock-im-park.com

 

Pohoda, letiště Trenčín, Slovensko (7.–9. července)
pohoda_letecka_ctibor2015

Hlavní devíza slovenské Pohody je obsažena v jejím názvu. Kdo v minulosti trenčínské letiště navštívil, zpravidla odjížděl nadšený zvláštní uvolněnou atmosférou, kterou se festival vyznačuje. Nejspíš za to může osobnost hlavního pořadatele Michala Kaščáka, který ani po devatenácti proběhlých ročnících Pohody neztrácí prvotní fanouškovské nadšení a do dramaturgie festivalu promítá především svůj osobní vkus.

Letošnímu jubilejnímu ročníku budou dominovat vystoupení SIGUR RÓS a PJ Harvey. Řada návštěvníků si určitě nenechá ujít vystoupení i u nás populárních PAROV STELAR, po deseti letech se na Pohodu vrátí punkový kabaret GOGOL BORDELLO. Program nezapomíná ani na neokoukaná jména, mezi které patří třeba hiphopový básník Saul Williams.

http://www.pohodafestival.sk

 

Sziget, Budapešť, Maďarsko (10.–17. srpna)
Sziget_2014_Csudai_Sándor - 25

Zatímco běžný hudební festival trvá obvykle tři dny, program budapešťského Szigetu trvá celý týden. Využívá přitom své polohy na obrovském ostrově na severu maďarské metropole, který se během konání festivalu stává doslova městem ve městě. Kdo chce, nemusí za celou dobu ostrov Óbuda vůbec opustit a vzhledem k množství scén a různorodosti jejich programu se přitom určitě nebude nudit.

Pořadatelé sázejí na to, že se k nim sjíždějí návštěvníci z celé Evropy, a tomuto cíli přizpůsobují výběr hedlinerů. Letos mezi nimi nechybějí např. BASTILLE, PAROV STELAR nebo BLOC PARTY. Alternativněji laděné návštěvníky má šanci potěšit vystoupení SIGUR RÓS či M83. Jak už ale bylo řečeno, množství scén a celková šíře programové nabídky má šanci uspokojit opravdu každého.

http://szigetfestival.cz

 

Tauron Nowa Muzyka, Katovice, Polsko (18.–21. srpna)
14tnm_22_08_2014_foto_radoslaw_kazmierczak_14

Polsko platí už léta za ráj těch hudebních fanoušků, kteří chtějí za málo peněz hodně muziky. Jednak je tu pro našince poměrně levně, jednak zdejší festivaly mají díky nebývale štědrým sponzorům opravdu co nabídnout. Naším tajným tipem je Tauron Nowa Muzyka, přehlídka elektronické hudby umístěná do bývalého industrálního komplexu připomínajícího ostravské Vítkovice.

Letošní ročník slibuje vystoupení několika hudebních legend v čele s THE ORB. Svá povedená loňská alba přijedou představit ROOTS MANUVA a THE BATTLES. Chybět samozřejmě nebudou ani více klubová vystoupení, o která se postarají např. BENJAMIN DAMAGE nebo DEADBEAT.

www.festiwalnowamuzyka.pl

Martin Zoul

(Navštíveno 1 070krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy
Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/web/virtuals/106488/virtual/www/wp-content/themes/rockandall-new/functions.php on line 644