Amy Macdonald poprvé v Česku = přísun obrovské hudební vášně

Rubrika:  Live / Novinky, publikováno: 22.03.2017

Jakoby si Amy před koncertem řekla, že za každý špatný tón umře koťátko. Prostě v jejím zpěvu nebyl jediný chybný tón. Takhle precizně odzpívaný koncert se jen tak nevidí. A to jsou její skladby na interpretaci sakra náročné, když během chviličky přechází z nevídaných hloubek do pořádných výšek. 

Nebudeme ale předbíhat. Lucerna Music Bar byl od prvních chvil nacpaný jako taška do Chorvatska. Ne nadarmo už dlouhé týdny dopředu všechna prodejní místa hlásila tu mile nemilou zprávu – VYPRODÁNO. Amy Macdonald poprvé zahrála v Česku.

LMB skutečně není nafukovací a věřím, že podobné množství lidí by přišlo i na předskokana. Tím byl v úterý večer Newton Faulkner. Skromný to chlapík přišel na pódium v ponožkách, během svého setu nešetřil úsměvy a svou typickou perkusivní hrou na kytaru si během chvíle omotal publikum kolem prstu. Newton by si za tu krátkou, leč výživnou show, zasloužil samostatný koncert.

Chvíli před devátou večerní sál potemněl, ozařovaly jej jen tisíce malých teček ze dvou disco koulí, aby záhy po těch nejstrmějších schodech mohla na jeviště vystoupat Amy Macdonald a její doprovodná banda. Bez jakýchkoliv rozpaků spustili hned song Under Stars ze stejnojmenného alba. To vyšlo teprve před dvěma měsíci.

První, čeho si musel každý všimnout – neskutečné štekle, které Amy obula. Říkám si, že by v nich slušně zapadla vedle Gene Simmonse a Paula Stanleyho z Kiss.

Tohle je prostě Ženská!

Celá skotská sestava ladila do černé a skutečně fungovala jako skvěle namazaný a vyladěný stroj. Je vidět, že už nějaký ten pátek spolu brázdí z města do města. Oči fanoušků však pro sebe kradla hlavně sama Amy. Je až neskutečné, kolik toho úžasného ženského charismatu se dokáže vměstnat do jedné jediné ženy. Když si k tomu přidáte ten roztomilý skotský přízvuk – nemůžete z ní spustit zrak.

Sama Amy každou další skladbu prokládala poměrně dlouhým vyprávěním a nezřídka komunikovala s publikem. Nezdráhala se použít i razantnější tón, to když kdosi z publika zakřičel: „This is the Life“, čímž dal jasně najevo, že si přeje, aby už zahrála svůj největší hit. Amy však zůstala nad věcí a odpověděla: „To jsi sem fakt přišel jen kvůli jednomu songu?“ a sklidila od skutečných fanoušků pochvalné ovace.

Ačkoliv bylo publikum zkraje koncertu trochu apatické (i kvůli omezenému prostoru, neboť na osobu vycházelo jen několik málo decimetrů čtverečních), s přibývajícími písněmi se dav osmělil a začal si vystoupení užívat plnými doušky. Lidé tak překročili tu pomyslnou hranici a vznikla skutečná synergie, která jako perpetuum mobile nabíjela muzikanty na scéně a ti tu energii zase vraceli zpátky do publika. Když Amy procítěně odzpívala skladbu 4th Of July – nebyl jsem sám, kdo si musel s povzdechem a uznale říct „wow“.

Koncert nebo stand up show?

Příště, až se bude oznamovat koncert Amy Macdonald, bylo by dobré k němu připsat, že show je kombinovaná s britskou stand up comedy. Proslovy mezi písněmi byly skutečně dlouhé, ale zato měly poměrně hluboké sdělení. Utahovala si ze svého skotského přízvuku, jasně označila, že hrát v takto malém klubu ji baví víc než na obrovském pódiu s desetimetrovou obrazovkou za zády. V neposlední řadě přemítala o současném fenoménu – streamování hudby. Nakonec došla k závěru, že nejdůležitější bude u hudebníků živé vystupování, načež sklidila bouřlivý aplaus.

Než se pustila do už dříve avizovaného největšího hitu, dala si, stejně jako před každou jinou písní, pár doušků horkého drinku s medem, citronem a zázvorem. A tady publikum opravdu ožilo – ta vášeň při už tak legendární skladbě This Is The Life by se dala vážit na tuny. Optimistická nálada, jež zalila celý Lucerna Music Bar se projevila i při písních Life In A Beautiful Light nebo při úvodní skladbě z nejnovějšího alba Dream On.

Koncert by nebyl úplný, kdyby nepřišel přídavek. A přišly rovnou tři. Úvodní skladbu Prepare To Fall obstarala Amy sama jen za doprovodu akustické kytary. Ten poslední byl zase z nového alba – zahloubaný song Down By The Water.

Na Amy bylo vidět, že i přes lehce rozpačitý začátek si koncert opravdu užila a tak budeme doufat, že její první návštěva Česka nebyla na dlouho poslední. Malý klub, jímž Lucerna Music Bar je, byl přímo ideálním místem přesně pro tento koncert, takže jakmile oznámí svůj další, neváhejte kupovat vstupenky, protože tolik pozitivní energie si z každého koncertu skutečně neodnesete.

Text: Aleš Malár, Foto: Michal Straka

(Navštíveno 229krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články