Otroctví podle Prince

Rubrika:  Novinky, publikováno: 12.08.2015

Hudební génius a multiinstrumentalista Prince už delší dobu vyjadřuje nesouhlas s praktikami hudebních vydavatelství. Nyní se ozývá znovu!

Prince, vlastním jménem Rodger Nelson, podnikl velmi vzácné setkání s novináři, aby jim nabídl svou vizi toho, jak hudební průmysl funguje. Rozhodně si nebral žádné servítky. Nahrávací smlouvy přirovnal k novodobému otroctví. Podle něj by mladé kapely neměly vůbec nic podepisovat. Je dnes ještě možné prorazit i bez velkého labelu, který by jim kryl záda?

Setkání s tajnůstkářským hudebníkem proběhlo v jeho studiu Paisley Park v Minneapolis. Fotografování i nahrávání celého setkání bylo striktně zakázáno. Jedinou možnost záznamu mělo NPR (National Public Radio). Při interview uvedl: „Nahrávací smlouvy jsou jako… ano, řeknu to slovo: otroctví.“

Prince a "purple rain", předpokládáme

Prince a “purple rain”, předpokládáme

Zcela totožné označení použil Prince už v roce 1993, kdy začal jeho boj s velkými labely. Tehdy si na protest proti praktikám Warner Bros napsal na čelo anglické slovo slave (otrok – pozn. aut.). Do roku 2000 dokonce přestal používat své umělecké jméno Prince a vystupoval a vydával pod tzv. „love symbolem“.

Warneři na něj zatlačili a byl nucen vydat trojalbum svých největších hitů. Od té doby začal vydávat své nahrávky pod nejrůznějšími jmény. Hlavně aby se vyhnul svazujícím smlouvám s Warner Music. Samozřejmě s profitem, který mu šel do kapsy.

V roce 1996 vypršela Princovi smlouva, proto se rozhodl odejít a založit si vlastní nezávislý label s názvem NPG. V roce 1999 ovšem neodolal labelu Arista, kterému se upsal a vydal desku Rave Un2 The Joy Fantastic. Ta ovšem z komerčního hlediska zklamala a Arista už smlouvu neobnovila.

Od nového tisíciletí se vrátil k pseudonymu Prince a podepsal smlouvu s Warner Chappell. Jak je možné, že i po všech negativních zkušenostech nezůstal u svého vlastního labelu? Netušíme.

Největším překvapením bylo, když se po skoro dvaceti letech hádek vrátil v loňském roce opět přímo k Warner Bros a s podporou vlastního labelu NPG vydal „dvojalbum“: vlastní Art Official Age a Plectrumelectrum se skupinou 3RDEYEGIRL.

Letos na podzim má vyjít další studiovka s názvem The Hit & Run Album. Není zatím jisté, pod jakým labelem vyjde. Pokud to budou opět Warner Bros, jaký smysl mají Princovy výkřiky o otroctví, když sám je dobrovolně otrokem?

Ondřej Platzer

(Navštíveno 349krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články